"Ta preraspodjela nije povratak u prošlost, već način rješenja izazova koje smo si odredili", rekao je u govoru kojeg je prenijela ruska televizija. Objasnio je da je kao pravnik bio uvjeren da dobro zna kako funkcionira državni aparat, ali da su stvari puno teže, te da treba promisliti kako promijeniti sustav upravljanja državom.
Ruski predsjednik kojeg je Putin imenovao da ga naslijedi 2008. jer se nije mogao kandidirati nakon dva uzastopna mandata (2000.-2008.) također je naglasio da se zalaže za dubinske promjene funkcioniranja državnog aparata.
Medvedev se izjasnio za širu vladu u budućnosti koja bi dala prostora onima koji "se u potpunosti ne slažu s nama" i dodao da je svjestan da je razočarao neke pobornike kada se nije kandidirao za drugi mandat.
Krajem rujna Putin je na kongresu vladajuće stranke Ujedinjena Rusija objavio da će se kandidirati na predsjedničkim izborima u ožujku 2012. gdje ima sve izglede za pobjedu jer je oporba svedena na beznačajnu razinu.
Dodao je da će Medvedev, nositelj liste Ujedinjene Rusije na parlamentarnim izborima u prosincu 2011. postati premijer nakon predsjedničkih izbora.
Iako je bila očekivana, tu najavu su brojni promatrači i mediji nazvali povratkom u prošlost i usporedili sa razdobljem stagnacije u doba sovjetskog čelnika Leonida Brežnjeva koji je bio na čelu SSSR-a od 1964. do 1982. godine.
Pošto je mandat predsjednika povećan s 4 na 6 godina, Putin bi teoretski mogao ostati na vlasti u Rusiji do 2024.