U radu Foruma sudjeluje stotinjak stručnjaka iz udruga civilnog društva, državne uprave, akademske zajednice i ureda pravobranitelja diljem zemalja u regiji koji će razmjeniti iskustva i sticanje vještina potrebnih za sudjelovanje i izvještavanje o napretku u ostvarivanju prava osoba s invaliditetom, u skladu s Konvencijom UN-a.
Forum zajednički organiziraju Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, UN-ov Odjel za ekonomska i socijalna pitanja (UN DESA) i Ured Visokog povjerenika za ljudska prava (OHCHR), priopćeno je iz UNDP-a.
"Osiguravanje jednakih prava, jednakog pristupa i jednakih mogućnosti za sve članove društva, uključujući osobe s invaliditetom, nalazi se visoko na listi prioriteta UNDP-a i Ujedinjenih naroda u cjelini", rekla je koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louisa Vinton. Dodala je da se osobe s invaliditetom suočavaju se s mnogim preprekama, bilo u obrazovanju, na tržištu rada, u pristupu javnim službama ili jednostavno u svakodnevnom životu. "Posljedica je da su osobe s invaliditetom statistički lošijeg zdravstvenog stanja, nižih postignuća u obrazovanju, manje sudjeluju u ekonomiji i imaju veću stopu siromaštva nego osobe bez invaliditeta", upozorila je Vinton.
Glavna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je UN-ovu Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom u prosincu 2006. godine. Hrvatska je bila jedna od prvih zemalja u Europi koja je potpisala Konvenciju u ožujku sljedeće godine, a Sabor ju je ratificirao 1. lipnja 2007. Od tada, pitanja prava osoba s invaliditetom dobila su više važnosti na listi državnih prioriteta, stoji u priopćenju.
"U svrhu kontinuiranog unapređivanja provedbe Konvencije, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti od 2009. godine u suradnji s UNDP-om u Hrvatskoj provodi projekt Podrška u primjeni mehanizama praćenja i evaluacije mjera Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine", rekao je ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić.
"Pravi izazov pred nama sada je da Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom provedemo u praksu kako bismo postigli direktan učinak na živote osoba s invaliditetom i njihove zajednice na lokalnoj, nacionalnoj i regionalnoj razini", naglasila je predsjednica Tajništva za UN-ovu Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom pri UN DESA-i u New Yorku Akiko Ito.
Prvi dan Foruma posvećen je pregledu statusa Konvencije u regiji – ratifikaciji i izazovima provedbe, pitanjima prikupljanja podataka i radu u grupama kako bi svaka zemlja imala mogućnost predstaviti svoja postignuća i poteškoće vezane za specifične odredbe Konvencije. Drugi dan bit će posvećen edukaciji o izradi politika uključivanja osoba s invaliditetom, antidiskriminaciji i revidiranju prostornih pristupačnosti. Treći dan bavit će se mehanizmima izvještavanja o pravima osoba s invaliditetom, njihovim potrebama i procesima koji su potrebni za njihovu realizaciju.
Forum je okupio predstavnike iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne gore, Makedonije, Srbije i Kosova te Armenije, Litve, Moldavije i Turske.