Nagrada se svake godine dodjeljuje za najveće uspjehe ostvarene u očuvanju kulturne baštine te u podizanju svijesti o potrebi zaštite kulturne baštine i to u četiri kategorije: za konzervatorske projekte, istraživanje, pojedincima zaslužnim za zaštitu kulturne baštine te za obrazovanje, poučavanje i podizanje svijesti o potrebi zaštite europske kulturne baštine.
Ove je godine na kongresu održanom u lipnju u Amsterdamu nagradu dobilo 27 projekata, a hrvatska udruga Dragodid nagradu je dobila u kategoriji obrazovanja, poučavanja i podizanja svijesti o potrebi zaštite europske kulturne baštine.
"Tradicionalni suhozid dragocjeno je obilježje hrvatskoga priobalnog krajolika", istaknuo je žiri u obrazloženju nagrade. Skupina Dragodid razvila je incijative i uložila vrijeme i snagu u svladavanje tradicionalne vještine suhozida i time vratila samopouzdanje lokalnim zajednicama nudeći im pomoć u očuvanju naizgled skromnoga nasljeđa, naveo je žiri.
Udruga Dragodid osnovana je 2007. godine, a cilj joj je obnova i revitalizacija naselja Dragodid na Visu te istraživanje materijala, tehnika i struktura narodnog (predajnog, tradicijskog) graditeljstva.
Rad udruge temelji se na prepoznavanju praktične, kulturne i ekološke važnosti suhozida. Vještina gradnje suhozida i suhozidnih građevina tradicijsko je nasljeđe mediteranskog prostora ukorijenjeno još u pretpovijesnim vremenima i glavni ambijentalni element kulturnog krajolika Jadrana.
Projekt Dragodid sastoji se od praktičnih radionica suhozidne gradnje te širenja tako prikupljenih znanja i iskustava kroz elektronska (www.dragodid.org) i tiskana izdanja. Cilj je radionica da se praktičnim radom na obnovi starina pod vodstvom iskusnih majstora zidara, vrijedna lokalna znanja o tradicijskim graditeljskim tehnikama zabilježe i prenesu na novu generaciju entuzijasta i mladih stručnjaka, ističe se na mrežnim stranicama udruge.