Na tom će prijelazu, pokraj Zapadnog kolodvora, na raskrižju s Magazinskom, od 10 do 11 sati sudionicima u prometu bit podijeljeni edukativni i promotivni materijali akcije, koja se provodi pod pokroviteljstvom i u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture te Ministarstvom unutarnjih poslova.
Dosadašnja međunarodna praksa pokazala je kako je izobrazba sudionika u prometu, naglašavanje rizika i upozoravanje na moguće posljedice nepoštivanja osnovnih prometnih pravila najučinkovitiji način promjene ponašanja i smanjenja broja nesreća na željezničko-cestovnim prijelazima, navode iz HŽ-a.
Prema statističkim podatcima, u većini slučajeva uzrok nesreće je nesmotrenost vozača cestovnih vozila, motociklista ili pješaka koji prelaze prugu i ne poštuju signalizaciju.
"Sudionici u prometu koji zanemaruju prometna pravila na željezničko-cestovnim prijelazima, ugrožavaju ne samo sebe i svoje suputnike, već i druge osobe koji putuju vlakom ili rade u vlaku. Stoga HŽ već 11 godina provodi akciju 'Vlak je uvijek brži' kojom se sudionici u prometu upozoravaju na neophodan oprez", podsjećaju iz HŽ-a.
Lani se na željezničko-cestovnim prijelazima na hrvatskoj pružnoj mreži dogodilo ukupno 40 nesreća, u kojima je sedam osoba poginulo, a devet je bilo teže ozlijeđeno.
U prvih sedam mjeseci ove godine na tim su se prijelazima dogodile 23 nesreće, u kojima je osam osoba stradalo smrtno, a sedam ih je teže ozlijeđeno. Slomljena su 332 polubranika/branika (pri naletu cestovnog vozila na spuštene polubranike) pri čemu je počinjena velika materijalna šteta i dodatno ugrožena sigurnost prometa.
Ovogodišnja akcija "Vlak je uvijek brži" trajat će tri mjeseca, od rujna do prosinca. Za to vrijeme djelatnici HŽ-a, u suradnji s policijom, na nizu željezničko-cestovnih prijelaza po cijeloj Hrvatskoj upozoravat će sudionike u prometu da pri prelaženju pruge moraju pojačati oprez te poštivati prometnu signalizaciju jer vlak je uvijek brži, ima dug zaustavni put (od 500 do 1500 metara) i na pruzi ima prednost prolaska.