Ravnateljstvo policije i ove je godine održalo konferenciju za novinare u sklopu preventivne akcije "Poštujte naše znakove", koja se u cilju privlačenja veće pozornosti javnosti na djecu u prometu, s posebnim naglaskom na "prvašiće", provodi od 1995.
Josip Mataija iz Odjela za sigurnost cestovnog prometa iznio je podatak da je unatrag deset godina na cestama poginulo 216 djece, a ozlijeđeno je njih 20.727.
U prvih osam mjeseci ove godine, dodao je, smanjene su svi negativni pokazatelji vezani za stradale u prometu kao nastavak pozitivnog trenda od 2009., pa i oni vezani uz djecu u prometu. Naime, do kraja kolovoza u prometu je stradalo 833 djece, od čega sedam smrtno (dvoje kao vozači, dvoje kao putnici te troje kao pješaci), 118 je teže, a 709 lakše ozlijeđeno.
Upozoravajućom je, ipak, označio promjenu strukture stradale djece, budući da su ranije djeca uglavnom u prometu stradavala kao pješaci, a sada ih više stradava u vozilu, i to ponajviše u vozilu njihovih roditelja, gdje bi trebali biti najsigurniji.
Iz tog razloga, apelirao je na roditelje da adekvatno djecu smjeste u vozilo, dakle ne na suvozačkom mjestu niti između sjedala, te da ih obvezno vežu sigurnosnim pojasom, pa i na kraćim relacijama do vrtića ili škole.
Apelu se pridružila i pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, ističući da bi roditelji trebali biti uzor djeci što se prometne kulture tiče, a ne, kako je rekla, da s djecom pretrčavaju preko ceste na crveno.
Policiju je, pak, pozvala da vozačima koji se ne pridržavaju prometne signalizacije oko škola "ne praštaju, nego ih drastično kažnjavaju".
Da su odrasli oni od kojih se djeca trebaju učiti snalaziti u prometu, te prometnoj kulturi općenito, poručili su i na odrasle apelirali i ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović te glasnogovornik Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Duje Bonacci.
Iz Ravnateljstva policije ističu da su prije početka školske godine pregledali sve ulice i prometnu signalizaciju u blizini škola te nadležne upozorili na nedostatke, a najavili su i da će tijekom rujna prometni policajci u svim prvim razredima osnovnih škola djeci održati 20-minutna predavanja o sigurnom sudjelovanju u prometu te im dijeliti promidžbene materijale.
Policajci će nazočiti i prvom roditeljskom sastanku učenika prvih razreda, kako bi roditeljima u kratkom izlaganju izložili najvažnije poruke o sigurnosti u prometu, te pojačano nadzirati ulice i raskrižja u blizini škola, što obuhvaća i kažnjavanje nepropisano zaustavljenih i parkiranih vozila.