FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bernanke nije najavio nove mjere, ali je poručio da ima niz mogućnosti

Autor: neba
JACKSON HOLE, 27. kolovoza 2011. (Hina/Reuters) - Predsjednik američke središnje banke Ben Bernanke nije u petak najavio nove mjere za poticanje gospodarstva, premda je priznao da je oporavak znatno slabiji nego što se nadao, no kazao je da će Fed razmotriti što još može učiniti u borbi protiv visoke nezaposlenosti.

„Jasno je da je oporavak od krize znatno slabiji nego što smo se nadali“, kazao je Bernanke u govoru na konferenciji središnje banke u Jackson Holeu, u američkoj saveznoj državi Wyoming.

Neposredno prije njegova nastupa objavljeno je da je američki bruto domaći proizvode u drugom tromjesečju porastao 1,0 posto, a ne 1,3 posto, koliko je pokazala prva procjena. Tako je u prvoj polovici godine gospodarstvo SAD-a poraslo samo 0,7 posto na godišnjoj razini, što je najslabiji rast još od završetka recesije u lipnju 2009. godine.

Bernanke je kazao da je Fed smanjio kratkoročne izglede rasta gospodarstva, no izrazio je optimizam u vezi sa stanjem na tržištu rada i ozdravljenjem gospodarstva u dugoročnoj perspektivi.

„Fundamenti gospodarstva SAD-a nisu, čini se, trajno narušeni šokovima u posljednje četiri godine. Liječenje gospodarstva potrajat će još neko vrijeme i na tom bi putu moglo biti poremećaja. Unatoč tome, nakon liječenja ne bi trebalo biti većih ožiljaka“, kazao je Bernanke.

Najavio je da će idući sastanak čelnika Feda u rujnu biti produžen s jednog na dva dana kako bi se dobro razmotrile sve opcije. Istaknuo je da središnja banka 'ima niz alata koje može koristiti za dodatne monetarne poticaje', ali nije najavio nikakve nove mjere.

Posljednjih je godina američka središnja banka poduzela niz mjera, pa i nekih neuobičajenih, kako bi izvukla gospodarstvo iz recesije, koja je mogla biti druga Velika depresija.

Tako je, primjerice, u dvije runde tzv. kvantitativnog popuštanja monetarne politike otkupila ukupno 2.300 milijardi dolara obveznica, kako bi povećala likvidnost na financijskim tržištima.

Prije više od dvije godine Fed je smanjio ključne kamatne stope na rekordno niskih nula do 0,25 posto, kako bi potaknuo kreditiranje građana i kompanija, a početkom ovog mjeseca najavio je, što dosad nikada nije zabilježeno, da će kamate ostati na najnižim razinama u povijesti još barem do polovice 2013. godine.

Unatoč tome, niz posljednjih makroekonomskih podataka ukazuje na usporavanje rasta američkog gospodarstva, a ako se tako nastavi, zaprijetit će mu i nova recesija.

Premda je optimističan po pitanju dugoročnih gospodarskih izgleda, Bernanke je upozorio da pojedine politike koje bi osigurale čvrst temelj za dugoročan rast nisu u dometu Feda.

Pritom je naveo dužničku krizu u eurozoni, političku bitku u američkom Kongresu u vezi proračunskog deficita te Standard & Poor'sovo smanjenje vrhunskog AAA kreditnog rejtinga SAD-a, što je posljednjih tjedana izazvalo velike potrese na financijskim tržištima i narušilo mogućnosti gospodarskog rasta.

„Financijski stres bio je i bit će značajan uteg gospodarstvu u SAD-u, ali i u svijetu“, kazao je Bernanke.

Upozorio je da američko gospodarstvo treba pomoć u kratkoročnoj perspektivi kako bi se potaknulo zapošljavanje i rast, podsjetivši da mjere monetarne politike djeluju na dulje staze. Odgovornost za poticanje dugoročnih izgleda za rast leži u rukama Bijele kuće i Kongresa, upozorio je predsjednik Feda.

Ako političari ne uspiju smanjiti 'izuzetno' visoku razinu dugoročne nezaposlenosti u SAD-u, radna sposobnost mogla bi se smanjiti, što će naštetiti dugoročnom gospodarskom potencijalu, kazao je Bernanke.

Stopa nezaposlenosti u SAD-u iznosila je u srpnju 9,1 posto, a gotovo polovica nezaposlenih bez posla je više od 27 tjedana.

Bernanke je upozorio političare i da bi svođenje proračuna SAD-a na održive razine dugoročno pozitivno utjecalo na gospodarstvo, pa je predložio Washingtonu da pronađe način za usvajanje proračuna s manje sukoba. Istaknuo je pritom da bi prerano zaoštravanje fiskalne politike moglo naštetiti krhkom oporavku gospodarstva.

Početkom kolovoza Bijela kuća i Kongres vodili su oštru bitku oko smanjenja proračunskog deficita i povećanja dozvoljenog zaduživanja države, kako bi ministarstvo financija moglo platiti sve svoje obveze. Djelomičan sporazum postigli su tek dan prije krajnjeg roka.

Bernanke je upozorio da je ta svađa potkopala povjerenje poduzetnika i građana te da bi daljnje nesuglasice u Washigtonu predstavljale rizik za rast gospodarstva.

Predsjednik Feda podržava nastojanja da se smanji proračunski deficit, što je dugoročno pozitivno, no upozorio je zakonodavce da je u kratkoročnom razdoblju gospodarstvu potrebna pomoć te da „ne bi trebali zanemariti krhkost aktualnog gospodarskog oporavka", kazao je Bernanke.

Pozvao je, pritom, političare da više učine na poticanju zapošljavanja i rasta gospodarstva, jer u suprotnom postoji rizik od odgode povratka gospodarstva u punu snagu.

Ponovio je, što je navedeno u priopćenju s nedavnog sastanka čelnika Feda, da središnja banka razmatra moguće daljnje poteze i da će djelovati ako to bude potrebno.

Pritom je istaknuo da bi pad cijena roba trebao spustiti inflaciju na ciljanu Fedovu razinu od 2 posto, a možda i niže, što su analitičari protumačili kao otvaranje prostora za nove monetarne mjere poticanja gospodarskog rasta.

(Hina) xneba yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙