"Ovaj fenomen intrigira znanstvenike već stoljećima, a među njima je bio i Darwin", rekao je Richard Franch-Constant sa britanskog Svučilište Exeter. "Iznenađeni smo onime što smo otkrili", rekao je drugi znanstvenik Mathieu Joron iz Državnog povijesnog muzeja prirode u Parizu koji je predvodio ekipu francusko-britanskih znanstvenika.
Kompleksne šare što ih imaju amazonski leptiri Heliconus numata arbore, omogućuju im da imitiraju, odnosno da kopiraju šare šest vrsta otrovnih leptira, koji pticama ne služe za hranu te ih na taj način uspijevaju zavarati.
"Supergen" smješten u samo jednom kromosomu sadrži tridesetak gena koji zajedno ovoj vrsti leptira omogućuje simuliranje šara otrovnih vrsta leptira na svojim krilima, što odbija predatore, a "supergen" ove vrste leptira neizmijenjen se prenosi na sljedeću generaciju, umjesto da se rekombinira, što je pravilo kod drugih gena, objasnio je Joron.
Ovaj fenomen leptirima omogućuje da imaju isti DNK, no golim okom izgledaju potpuno različito. Supergen se pojavljuje i kod nekih drugih vrsta insekata.