Potpredsjednik stranke Branko Vukšić ustvrdio je da je u samo dvije godine građanima koji su digli stambene kredite s valutnom klauzulom u švicarskom franku rata porasla gotovo 45 posto. "Takav udar njihovi osiromašeni budžeti ne mogu podnijeti", kazao je te dodao da će rate kredita uskoro "letjeti u nebo" ako će franak i dalje rasti zbog finacijskog kraha u zemljama poput Španjolske, Portugala i Italije.
Što se treba dogoditi da vlada počne štiti svoje građane, upitao se i podsjetio da vlada intervenira primjerice kad tuče ili oluja opustoše ljetinu.
Ustvrdio je da vlada zatvara oči pred činjenicom da banke godinama valutnom klauzulom i visokim kamatama pustoše kućne budžete građana.
Iznijevši niz kritika na rad vlade i monetarne vlasti optužio ih je da je na djelu "bankarska okupacija Hrvatske".
Naglasio je da jedino u Hrvatskoj banke ne snose nikakav rizik dok su u mnogi zemljama tranzicije taj rizik između sebe podijelile banke, država i građani koji su uzimali kredite.
Na upit zašto se ukupljaju ispred HNB-a, koji nije zakonodavac, Vukšić je rekao da su guverneru HNB-a Željku Rohatinskom poslali dopis u kojem su ga zamolili da pokrene promjenu zakona kojim bi se ukinula devizna klauzula, no on im je, po Vukšićevim riječima, odgovorio ironičnim pismom u kojem je naveo da se klauzula ne može ukinuti jer bi sve banke pale na koljena.
Potpredsjednik Hrvatskih laburista tvrdi, pak, da je prije tjedan dana iz Europe došao mig i da će se devizna klauzula vjerojatno morati postupno ukinuti.
Član predsjedništva stranke Nikola Vuljanić rekao je da Hrvatska postupno gubi suverenitet na raznim, pa i na monetarnom području te da je stranka u saboru pokušala ispraviti tu "elementarnu nepogodu".
Temelj devizne klauzule je članak 22. Zakona o obveznim odnosima koji govori da se ugovorne obveze dogovaraju u kunama ali da mogu i na tečaj neke valute, što je u direktnim suprotnostima načela suverenosti jedne države, ustvrdio je te podsjetio da su predložili brisanje tog članka.
"Omjer 'švicarca i eura' određuje se u inozemstvu, a ceh plaćaju naši građani", zaključio je.
Član predsjedništva Hrvatskih laburista Stipe Drmić naglasio je da i sam ima kredit u "švicarcima" i "da je žrtva takvog kredita" jer mu je rata stambenog kredita od 2006. narasla za oko 70 posto.