"Mi trebamo raditi na povezivanju s ostalim oporbenim skupinama kako bi predvodili zemlju prema demokratskoj viziji koju imamo", izjavio je za Reuters istaknuti oporbeni čelnik Haitam al-Maleh.
Oko 350 osoba sudjelovalo je na "Kongresu nacionalnog spasa" u Istanbulu, a većina njih došla je izvan Sirije gdje neki žive već desetljećima. Postojao je plan da se konferencija poveže video-linkom sa Damaskom, ali je on otkazan kada su sirijske snage sigurnosti u petak izvele brutalan udar na glavni grad u kojem su ubijena najmanje 23 civila.
Vijeće nacionalnog spasa sastat će se u nedjelju kako bi izabralo 11-člani izvršni odbor, koji treba pripremiti iduću konferenciju posvećenu stvaranju vlade u sjeni.
"Vijeću će biti povjerena zadaća pripremanja iduće konferencije s ciljem izbora vlade u egzilu koja bi vodila zemlju u tranzicijskom razdoblju nakon pada režima", izjavio je Adib Šišakli, liberal i član stare političke obitelji koji sada živi u Saudijskoj Arabiji.
Skup u Istanbulu održan je dan nakon najmasovnijih proturežimskih prosvjeda u Siriji, na kojima je traženo okončanje 41-godišnje vladavine obitelji Asad. Snage Bašara al Asada toga su dana ubile ukupno 32 civila. Skupine za zaštitu ljudskih prava procjenjuju da je od početka prosvjeda u ožujku ubijeno više od 1,400 Sirijaca.
Američka državna tajnica Hillary Clinton, koja je u petak boravila u Istanbulu radi sastanka Kontaktne skupine za Libiju i sastanka s turskim dužnosnicima, osudila je krvoproliće u Siriji i ohrabrila napore na udruživanju sirijske oporbe.
"Okrutnosti moraju prestati", rekla je Clinton u TV intervju sa skupinom mladih Turaka u jednom istanbulskom kafiću.
"Budućnost Sirije sada je u rukama sirijskih ljudi, no napori oporbe da se okupi, organizira i artikulira svoj programa, važan su dio političke reforme", rekla je Clinton kasnije, na zajedničkoj konferenciji za tisak s turskim ministrom vanjskih poslova Ahmetom Davutogluom.