Na ročištu je svoj iskaz dala djevojka s inicijalima S.G. koju je Paravinja 2002. godine pokušao silovati u okolici Jahorine a javnost je iz tog dijela suđenja bila isključena.
Neuropsihijatrica Zorica Lazarević svjedočila je pak u svojstvu sudskog vještaka i Paravinju je opisala kao "manipulativnog" i "sklonog laganju" no ipak je zaključila kako nije riječ o duševno bolesnoj osobi.
Pojašnjavajući kako iskaz temelji na provjeri Paravinjine medicinske dokumentacije te na pregledu što ga je obavila, Lazarević je kazala kako u vrijeme kada je počinio kazneno djelo koje mu se stavlja na teret optuženik nije bio duševno poremećen ni bolestan.
"On je tada bio svjestan posljedica", ustvrdila je liječnica.
Paravinju je u intelektualnom smislu opisala kao iznaprosječnog no socijalno devijantnog, što je razvidno kroz njegov egocentrizam, manipulativnost, patološko laganje te jasnu odsutnost svakog osjećaja krivnje i kajanja.
Procjena neuropsihijatrice je kako je Paravinja i u djetinjstvu pokazivao znakove loše društvene prilagođenosti, a to se nastavilo i tijekom njegova razvoja te u konačnici dovelo do pokušaja silovanja za koje je optužen i u BiH i u Srbiji.
Nezadovoljan nalazima liječnice Lazarević, Paravinja je tražio novo neuropsihijatrijsko vještačenje no sud je to odbio.
Tijekom rasprave u utorak optužba je predstavila i niz materijalnih dokaza koji Paravinju povezuju s pokušajem silovanja S.G.
Dragan Paravinja će u zatvoru "Kula" u Istočnom Sarajevu čekati presudu suda u Sokolcu, a nakon toga bi mogao biti predan u nadležnost suda BiH koji treba odlučiti o njegovu mogućem izručenju Hrvatskoj.
Paravinja je na ročištu pred sudom BiH u ponedjeljak izjavio kako se ne protivi izručenju Hrvatskoj, no iznio je i tvrdnju kako posjeduje državljanstvo BiH.
Ukoliko bi se to potvrdilo, postupak izručenja mogao bi se znatno zakomplicirati s obzirom da BiH nema obvezu izručenja svojih državljana bez obzira na to kakvo su kazneno djelo počinili u inozemstvu.