Niti jedan pojedinac unutar Uprave Ine kao ni kolektivno tijelo Uprave nisu Nadzornom odboru kompanije predložili zatvaranje Rafinerije nafte u Sisku, navodi Inin Sektor korporativnih komunikacija.
Nadzorni odbor Ine na jučerašnjoj je sjednici raspravljao o prijedlogu Inine strategije srednjoročnog razvoja Ine od 2011. do 2015. godine, a neki mediji špekuliraju i o mogućnosti zatvaranja Rafinerije Sisak.
Predsjednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern u telefonskoj je izjavi za Hinu demantirao zatvaranje Siska.
"Prenamjena ili promjene u radu Rafinerije Sisak su navedene kao različiti scenariji razvoja prerade nafte u Ini i varijanta potpunog zatvaranja nije kao takva ni spomenuta ni raspravljena niti dolazi u obzir", ističe Štern koji napominje i kako je strategija i njen prijedlog poslovna tajna i strogo povjerljiv dokument.
Šternovo je osobno mišljenje da u sisačkoj rafineriji treba nastaviti modernizaciju, da treba vratiti izgubljena tržišta kako bi ta rafinerija imala dovoljno tržište za svoje proizvode.
"Rasprava o eventualnom zatvaranju Rafinerije Sisak neće se voditi dok je ovaj Nadzorni odbor u Ini", poručuje Štern.
Zatvaranje Siska u pisanoj izjavi odbacuje i potpredsjednik Inina Nadzornog odbora Gyoergy Mosonyi.
"Jasno smo rekli da se Sisak ne smije i neće biti zatvoren. Zatvaranje nije bilo predviđeno nijednim planom. Sisak je važan za Hrvatsku, za lokalno gospodarstvo i za Inu. To je jedan od Ininih strateških aduta", ističe Mosonyi.
Navodi kako Uprava predlaže ulaganja od milijardu dolara u dvije rafinerije, uključujući unapređenje riječke rafinerije do europskih standarda.
"Uprava je također pokazala da bi daljnji razvoj sisačke rafinerije koštao dodatnih milijardu dolara, što nikada neće biti održiva i profitabilna opcija. Inina Uprava je stoga predložila analizu alternativnih scenarija razvoja kako bi se Sisak iskoristio u budućnosti s ciljem očuvanja radnih mjesta", navodi Mosonyi.
U svojoj izjavi izražava zadovoljstvo što je Nadzorni odbor Ine konačno raspravljao o Ininoj srednjoročnoj strategiji.
"Temeljem predložene strategije INA će u sljedećih pet godina utrošiti rekordnih 20-ak milijardi kuna na ulaganja i razvoj, od čega bi se dvije trećine trebale odnositi na Hrvatsku. Ovime će INA i dalje ostati najveći ulagač u Hrvatskoj", kaže Mosonyi.
Ističe i kako u predloženim ulaganjima najveći dio zauzima sektor istraživanja i proizvodnje ugljikovodika te da bi proračun za ulaganja vezana uz istraživanje do 2015. trebao dosegnuti pet puta veću razinu od iznosa prosječnih godišnjih kapitalnih ulaganja u proteklom desetljeću.
Mosonyi navodi i kako je Nadzorni odbor zatražio da Uprava uzme u obzir komentare i prijedloge Nadzornog odbora te da je od Uprave također zatraženo da se strategija usuglasi s predstavnicima velikih dioničara.
"Nakon takvih konzultacija, Uprava bi trebala odobriti Ininu srednjoročnu strategiju u najkraćem mogućem roku, tako da INA krene putem dinamičnog rasta, kako je i predloženo od strane Uprave", zaključuje Mosonyi.