Na temelju te odluke, donesene u skladu s prijedlozima fakultetskih vijeća sastavnica, 1955 studenata u cijelosti će biti oslobođeno plaćanja participacija u troškovima studiranja, njih 2032 participirat će u troškovima studija po linearnom modelu plaćanja, dok će 3651 studenata plaćati maksimalni iznos, rekla je Divjak na konferenciji za novinare.
S obzirom da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa još uvijek nije donijelo odluku hoće li i ove godine financirati troškove diplomskih i preddiplomskih studija, što bi trebalo biti regulirano posebnim ugovorom, Senat od Vlade i Ministarstva traži da se hitno očituje hoće li za iduću akademsku godinu država snositi troškove financiranja diplomskih studija ili će studenti sami plaćati studentske participacije, istaknula je Divjak.
Ocijenila je kako to pokazuje koliko su najave Ministarstva o tome da će studenti studirati bez plaćanja školarina ozbiljne i realne, napomenuvši da vjerojatno niti ostala hrvatska sveučilišta nisu s Ministarstvom potpisala ugovor o financiranju troškova studija.
Prošle godine u ovo vrijeme već je bio potpisan ugovor za preddiplomske studije prve godine, a sada ne postoji čak niti prijedlog takvog ugovora, rekla je Divjak, podsjetivši i na dug Ministarstva za pokrivanje tekuće diplomske akademske godine koja se već privodi kraju.
Sveučilište, studenti brucoši i studenti na diplomskim studijima time se dovode u rizičan položaj, pa pozivamo Ministarstvo i Vladu da donesu odluku kako bi studenti znali pod kojim će uvjetima upisati godinu. Natječaj će biti objavljen na web stranicama Sveučilišta tako da se svi oni koji se upisuju na diplomske studije mogu orijentirati koliko gdje ima slobodnih mjesta i na koji će se način obaviti upis u diplomski studij, najavila je.
Participacija na diplomskim studijima Sveučilišta u Zagrebu prosječno iznosi 3620 kuna, ti su iznosi uglavnom ostali na razini prošlogodišnjih, a do manjih promjena došlo je na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta te na Fakultetu elektrotehnike i računarstva.
U novoj akademskoj godini došlo je do manjeg povećanja upisne kvote na diplomskim studijima zbog uvođenja tri nova studijska programa - diplomskog studija Sestrinstvo na Medicinskom fakultetu, programa Hrvatski latinitet Hrvatskih studija te sveučilišnog diplomskog studija Protestantska teologija. Kvota je u akademskoj godini 2010./2011. bila 8722.