Vanjski član Odbora, nekadašnji predsjednik Ustavnog suda Petar Klarić upozorio je da se Ustavni sud pitanjem autonomije sveučilišta bavio sedam puta te da je u ovim zakonskim prijedlozima velik broj odredaba jednak onima koje je Ustavni sud ocjenjivao i ukinuo.
"Sad ćemo reći - donesimo zakon pa neka ga Ustavni sud ukine. Ima li smisla ta igra, nisu li posljedice dosta ozbiljne", upitao je Klarić.
I drugim vanjskim članovima iz redova sveučilišnih profesora bile su dvojbene odredbe kojima se, kažu, ugrožava autonomija sveučilišta i ukida samostalnost fakulteta, ugrožava financiranje sveučilišta i budućnost njihova poslovanja.
Vanjski član odbora, profesor na osječkom Pravnom fakultetu Srećko Jelinić upozorio je kako nema jamstva za financiranje razvojne i izvedbene komponente sveučilišta.
Zakonski prijedlozi izazivaju dvojbe u budućnost sveučilišta i sigurnost njihova poslovanja. Ne znamo kako će biti sutra, rekao je Jelenić.
I profesor Davor Derenčinović sa zagrebačkog Pravnog fakulteta smatra da odredbe predloženih zakona dovode u pitanja ustavna načela, a osvrnuo se i na pitanje sudbine fakultetske imovine s obzirom na to da fakulteti gube pravnu osobnost.
U ime vlade, koja je predlagatelj zakona, državna tajnica u Ministarstvu znanosti Ivana Mrkonjić rekla je kako se ostavlja mogućnost trećeg čitanja zakona kako bi se izbjegle dvojbe, ali i upozorila da konceptu integriranih sveučilišta teže sve razvijene zemlje.
Pozvala je cijelu pravnu struku na sudjelovanje u iznalaženju najboljeg rješenja integracije hrvatskih sveučilišta. Duboko vjerujem da je taj koncept koji ima cijeli razvijeni svijet dovoljno dobar i za Hrvatsku", istaknula je Mrkonjić.