Na sastanku su također sudjelovali glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen te predstavnici zemalja članica Američko-jadranske povelje - ministri vanjskih poslova Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Republike Makedonije i veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori. Sudjelovali su i predstavnici Republike Slovenije i Republike Kosovo kao zemalja promatrača.
Današnjim sastankom obilježen je kraj šestomjesečnog predsjedanja Crne Gore Američko-jadranskom poveljom, a uz ostale teme, ministri su se posebno osvrnuli na tekuće euroatlantske trendove u jugoistočnoj Europi. Raspravili su i daljnje modalitete zajedničkog regionalnog angažmana glede mentorskih projekata u okviru operacije ISAF u Afganistanu, s posebnim naglaskom na započetu hrvatsku inicijativu u okviru Škole vojne policije u Kabulu.
Glavni tajnik NATO-a Rasmussen uputio je posebnu zahvalu ministru Jandrokoviću i Republici Hrvatskoj na predvođenju ovog regionalnog projekta kojim se doprinosi stabilizaciji u Afganistanu.
Ministar Jandroković čestitao je crnogorskim domaćinima na organizaciji sastanka, kao i na cjelokupnom odličnom predsjedanju Američko-jadranskom poveljom. Poručio je pritom kako se Američko-jadranska povelja uspjela profilirati kao potporanj i predvodnik euroatlantskih aspiracija regije te je bila od presudne važnosti u pripremanju Albanije i Hrvatske za članstvo u NATO-u. Izrazio je uvjerenje kako će i Makedonija te Bosna i Hercegovina i Crna Gora u jednakoj mjeri iskoristiti svoje sudjelovanje u ovom forumu.
Napomenuvši kako je zajednički krajnji cilj dugoročna stabilizacija i politička konsolidacija jugoistočne Europe u euroatlantski okvir, ministar je istaknuo ključnu ulogu NATO-a u potpori tim procesima u regiji, čemu svoju punu potporu daje i Republika Hrvatska. Također je izrazio zadovoljstvo sudjelovanjem glavnog tajnika NATO-a na današnjem sastanku čime se pokazuje jasno opredjeljenje Saveza prema postizanju pune stabilnosti i sigurnosti u jugoistočnoj Europi.
Ministar Jandroković istaknuo je kako će upravo sutra Hrvatska tehnički završiti pregovarački proces za članstvo u Europskoj uniji, što je dobra vijest i za Hrvatsku i za regiju, te dokaz da je umor od proširenja moguće prevladati dosljednim provođenjem reformi.
U pogledu sudjelovanja u misiji ISAF u Afganistanu ministar je napomenuo kako Republika Hrvatska nastavlja biti fokusirana na obuku i profesionalizaciju afganistanskih snaga sigurnosti, pri čemu je više od polovice hrvatskog kontingenta u misiji ISAF uključeno je u takve aktivnosti. Zahvalio je partnerskim zemljama, a posebno Crnoj Gori, na potpori i zamahu koji je dan zajedničkom regionalnom projektu u Afganistanu – Školi vojne policije u Kabulu.
Zaključio je pritom kako sudjelovanje u međunarodnim operacijama, osim što doprinosi globalnoj sigurnosti, pomaže i razvoju nacionalnih sposobnosti te jača interoperabilnost i približava zemlje aspirantice standardima NATO-a.