Tako je prosječan trošak osnivanja poduzeća smanjen s 22 posto u 2008. na 13 posto prosječnog dohotka po stanovniku u prošloj godini, zaključili su autori studije koja je obuhvatila 22 grada u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Bivšoj Jugoslavenskoj Republici Makedoniji (BJRM), Moldovi, Crnoj Gori i Srbiji.
Izvješće je fokusirano na regulativu osnivanja poduzeća, dobivanja građevinske dozvole, registriranja imovine i trgovačkog prava.
Svjetska banka je, između ostalog, utvrdila da je prosječno vrijeme potrebno za dobivanje građevinskih dozvola i registraciju imovine smanjeno za više od jednog mjeseca.
Nijedan grad nije zabilježio dobre rezultate u svim promatranim kategorijama, ali se Nikšić (Crna Gora) izdvaja jednostavnom procedurom dobivanja građevinskih dozvola dok je u Balgiju i Chsinauu (Moldova) najlakše prebaciti imovinu na drugog nositelja.
Glavni grad BJRM Skoplje i Banja Luka (Bosna i Hercegovina) najviše pak su napredovali u reformama poslovne regulative na svim područjima, zaključuju u Svjetskoj banci.
Na drugoj strani ljestvice, najteže je osnovati poduzeće u glavnom gradu Kosova Prištini, te registrirati imovinu u Mostaru (Bosna i Hercegovina) odnosno izboriti prava iz ugovora u domeni trgovačkog prava u Prizrenu (Kosovo). Najviše problema s dobivanjem građevinskih dozvola poduzeća imaju u glavnom gradu Srbije Beogradu, pokazala je studija.
U nekim su kategorijama gradovi u regiji jugoistočne Europe izjednačeni s najboljima. Tako je Skopje pojednostavilo proces osnivanja poduzeća uspostavom one-stop shopa i zauzelo peto mjesto u svijetu na tom području.
Informatizacija i posredovanje u sporovima znatno su poboljšali efikasnost trgovačkih sudova u Zrenjaninu (Srbija), gdje se sada poštivanje ugovora jamči u podjednako kratkom roku kao i u Sjedinjenim Državama, zaključuju u Svjetskoj banci.