Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, 1 porast, a 1 pad.
Crobex indeks oslabio je jučer treći dan zaredom, za 0,2 posto, na 2.252 boda, dok je Crobex10 pao 0,25 posto, na 1.228 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je samo 12,5 milijuna kuna, što je 8,5 milijuna manje nego prethodni dan.
„Nema vijesti koje bi domaće tržište trgnule iz stagnacije, pa i danas očekujem mirno trgovanje“, ističe Tamas Nagy, voditelj trgovanja u investicijskom društvu Abacus brokeri.
U proteklih tjedan dana Crobex je oslabio 0,35 posto, uz prosječni dnevni promet od otprilike 20 milijuna kuna.
„No, posljednja dva dana bilježimo znatno slabljenje prometa, a ono će biti još izraženije idućega tjedna, kada su dva dana neradna zbog praznika. Potom slijede ljetni godišnji odmori, pa je izgledna daljnja stagnacija na burzi“, ocjenjuje Nagy.
Na svjetskim je burzama, pak, nakon kratkotrajnog skoka cijena dionica u utorak, jučer nastavljen negativni trend, pod pritiskom grčke dužničke krize.
Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica oštro pale, a na prodaju su ulagače natjerale vijesti o prosvjedima u Grčkoj protiv novih mjera proračunske štednje, koje od tamošnje vlade traže strani kreditori.
Grčki premijer George Papandreou najavio je rekonstrukciju vlade, nakon što pregovori s oporbom o formiranju vlade nacionalnog jedinstva nisu uspjeli.
Osim toga, čelnici Europske unije još se nisu dogovorili oko načina kako ponovno pomoći Grčkoj – restrukturiranjem postojećih dugova ili novim paketom financijske pomoći.
Na azijskim i europskim burzama cijene su dionica jutros također oštro pale jer su ulagače, uz grčku krizu, obeshrabrili i novi podaci koji pokazuju da bi 'meko prizemljenje' američkog gospodarstva moglo potrajati dulje nego što se mislilo.
„Lošim vijestima na svjetskim burzama kao da nema kraja. Investitori su nesigurni, a cijene dionica volatilne, jer dužnička kriza u Grčkoj nikako da se stiša. Podizanje kamatnih stopa u Kini također kvari raspoloženje, kao i loši američki pokazatelji, a tržišta reagiraju i na očekivani kraj Fedova programa kvantitativnog popuštanja monetarne politike“, navodi Nagy.
Danas grčki parlament planira usvojiti dodatne mjere štednje, bez kojih ne može očekivati daljnju financijsku pomoć iz EU-a i MMF-a.
Na valutnim je tržištima, pak, u posljednja dva dana dolar prema euru ojačao oko 3 posto, zbog čega su cijene sirovina oslabile, a ponajviše nafte, koja je pojeftinila 6 posto.
Jutros je euro dodatno oslabio, pa je njegov tečaj pao na 1,4113 dolara, najnižu razinu u tri tjedna.
„Danas se čeka odluka švicarske banke o kamatnim stopama, zasad se ne očekuje njihovo podizanje, jer daljnje jačanje tečaja franka ne ide u prilog švicarskom gospodarstvu. Nove smjernice investitorima dat će i indeks potrošačkih cijena u eurozoni, koji bi trebao pokazati uspijeva li ECB kontrolirati inflaciju, a kasnije poslijepodne novi podaci s američkog tržišta rada i nekretnina“, zaključuje Nagy.