Oko 2.000 pripadnika različitih zajednica Roma iz europskih zemalja, podijeljenih po teritorijalnim, kulturnim i dijalektalnim razlikama na Sinte iz njemačkih govornih područje Srednje Europe, Manuše iz Francuske, Kale iz Španjolske, Portugala, Finske i Walesa, te Romaničale iz Velike Britanije i Jeniše iz Švicarske, nazočili su u Vatikanu prvoj papinskoj audijenciji za Rome.
Oni su plesali i pjevali za Papu uz pratnju violina. Neki su pričali o precima ubijenim u nacističkim koncentracijskim logorima i današnjem životu u sirotinjskim kampovima na periferijama gradova.
U svom obraćanju, Papa je branio njihovo pravo na odgovarajuće stanovanje i školovanje, govoreći kako to treba predstavljati osnovu za integraciju koja će koristiti i njima i društvu.
"Nikada više vaš narod ne treba biti izložen jadu, odbacivanju i preziru", rekao je Papa.
"Sa svoje strane, uvijek tražite pravdu, zakonitost, pomirenje i učinite napor da nikada ne budete uzrokom patnje drugih ljudi", dodao je.
Mnogi Talijani krive nomade za kriminal, uključujući trgovinu drogom i sitne krađe.
Jedna od onih koji se obratila papi bila je Ceija Stojka iz Austrije, koja je dio djetinjstva provela u tri nacistička koncentracijska logora, uključujući i Auschwitz.
"Bila sam dijete i morala sam gledati smrti druge djece ...živjela sam među mrtvima i među živim mrtvacima. Pitala sam se zašto? Što smo učinili? Još uvijek osjećam miris paljenja tijela", rekla je na njemačkom jeziku.
Nacisti su ubili milijune Židova, homoseksualaca, Roma i disidenata u njihovim logorima.