Od 9 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 8 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 1 porast.
Crobex indeks ojačao je jučer 0,15 posto, na 2.260 bodova, a Crobex 10 za 0,27 posto, na 1.237 bodova.
Redovni promet dionicama dosegnuo je gotovo 20 milijuna kuna, što je otprilike 9 milijuna manje nego prethodnoga dana.
Najveći promet ostvaren je dionicom Ingre, 3,7 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena skočila 6,5 posto, na 16,17 kuna.
Među likvidnijim izdanjima, pak, najveći gubitak zabilježila je dionica AD Plastika. Cijena joj je potonula 4,3 posto, na 133,49 kuna.
„Očekujem nastavak stagnacije indeksa na domaćem tržištu u očekivanju raspleta situacije u petak oko završetka pristupnih pregovora s Europskom unijom. Dok na svjetskim burzama indeksi padaju već danima, ta vijest domaće tržište drži stabilnim“, ističe Tamas Nagy, voditelj trgovanja u investicijskom društvu Abacus brokeri.
Prosječni redovni dnevni prometi u lipnju kreću se oko 19 milijuna kuna, što je 2 milijuna više nego u svibnju, i relativno solidno, s obzirom da u lipnju tržište obično počinje tonuti u ljetnu letargiju, ocjenjuje Nagy.
U nešto većem fokusu investitora mogla bi danas biti dionica AD Plastika, zbog najavljene prodaje 24,88 posto udjela te solinske tvrtke.
Dionice AD Plastika prodaju slovenske Abanka Vipa i Nova Ljubljanska banka (NLB). Fima vrijednosnice će operativno voditi prodaju, a ponude informativnog karaktera daju se zaključno s idućim ponedjeljkom.
Početna cijena je 109,48 kuna po dionici, što je u odnosu na tržišnu cijenu diskont od gotovo 18 posto, kaže Nagy.
I dok domaće tržište u lipnju bilježi stagnaciju, na inozemnim burzama cijene dionica padaju zbog slabljenja američkog gospodarstva i grčke dužničke krize.
„U nekoliko dana indeksi su izbrisali gotovo sve dobitke od početka godine. Pritom ciklični sektori bilježe velike minuse, dok je defenzivni profitiraju. A kako se približava i završetak kvantitativnog popuštanja monetarne politike u SAD-u, investitori su vrlo nervozni i laki na okidaču“, navodi Nagy.
Špekulira se da bi Fed mogao usvojiti novi program kvantitativnog popuštanja zbog sve brojnih pokazatelja koji ukazuju na usporavanje rasta američkog gospodarstva.
„Takav scenarij malo je nevjerojatan, jer se monetarni zakonodavci pribojavaju ozbiljnih problema s inflacijom u budućnosti“, kaže Nagy.
Ocjenjuje da je aktualno 'meko prizemljenje' na burzama dobrodošlo, jer stvara prilike za kupnju. Stoga uskoro očekuje odbijanac na inozemnim tržištima, pri čemu bi upravo ciklični sektori, posebice financijski, tehnološki i rudarski, koji su dosad bilježili velike minuse, mogli biti u najvećem fokusu.
Nove smjernice investitorima dat će danas odluke Europske središnje banke i Bank of England o kamatnim stopama, zaključuje Nagy.