Protiv novog zakona o mirovinskom osiguranju koji je predviđao podizanje praga za odlazak u mirovinu na 65 godina života za muškarce i žene, te kaznene odbitke za one koji bi odlazili ranije, izjasnilo se 72 posto birača izašlih na referendum.
Protiv primjene zakona o suzbijanju rada na crno glasovalo je 75, a protiv zakona o arhivskoj građi 60 posto, pa se niti oni neće primjenjivati.
Na referendum je po privremenim rezultatima državnog izbornog povjerenstva izašlo nešto više od trećine registriranih birača.
Bivši slovenski premijer Janez Janša, koji je predsjednik najjače oporbene stranke u parlamentu, Slovenske demokratske stranke (SDS), izjavio je nakon objave privremenih rezultata da su Slovenci glasovanjem protiv sva tri zakona glasovali protiv "loših rješenja" koja su oni sadržavali, ali i protiv "arogancije sadašnje vlade".
Birači su glasovanjem na referendumu iskazali glas nepovjerenja sadašnjoj vladi, ali i vladajućoj većini u parlamentu, izjavio je Janša koji i dalje zastupa stajalište da bi za Sloveniju zbog krize i nepovjerenja birača u rješenja koja nudi sadašnja vlada najbolje rješenje bili prijevremeni izbori još ove godine.
Premijer Borut Pahor popodne je izjavio da će bez obzira na referendumski rezultat nastaviti sa svojim reformskim nastojanjima i da će u slučaju pada predložene reforme vlada morati prihvatiti mjere kako bi se izbjegle moguće negativne posljedice za financijsku stabilnost mirovinske blagajne i negativni učinci za Sloveniju na međunarodnom planu.