U subotu je sudanska (sjevernjačka) vojska nakon silovitih borba zauzela Abjei. Nasilje se ondje širi nakon siječanjskog referenduma o neovisnosti Južnog Sudana na kojemu se golema većina glasača očitovala za osamostaljenje te regije koja će 9. srpnja postati samostalna država.
UN procjenjuje da je između 15.000 i 20.000 ljudi izbjeglo iz Abjeija u grad Agok na jugu. Analitičari strahuju da će sukob između Sjevernog i Južnog Sudana oko pokrajine Abjei zapaliti novi rat u toj najvećoj afričkoj zemlji i da bi se mogao proširiti na kontinentu.
Zbog nasilja je ostavku sudanskom predsjedniku Omaru Hasanu al-Baširu u Kartumu podnio ministar Luka Biong, koji potječe iz Južnog Sudana.
"To su pravi ratni zločinci. Spaljene su kuće u gradu Abjeiju i južno od njega", reako je Biong za Reuters i optužio vladajuću Nacionalnu kongresnu stranku sa sjevera da ne želi mirno rješenje za Abjei.
Abjei je izvor prijepora jer proizvodi 75 posto od pola milijuna barela nafte kolika je dnevna proizvodnja Sudana.
Pokrajinu prisvajaju i Sjeverni i Južni Sudan. Referendum na kojemu je stanovništvo Abjeija u siječnju, istodobno s referendumom o budućnosti Južnog Sudana trebalo odlučiti o neovisnosti, odgođen je na neodređeno vrijeme zbog prepirke o pravu glasa Miserije, plemena arapskih nomada.
Sudanski predsjednik Al-Bašir optužen je na Međunarodnom kaznenom sudu za ratne zločine u drugoj sudanskoj pokrajini Darfuru.