BRUXELLES - Ministri vanjskih poslova zemalja članica Europske unije neformalno će u ponedjeljak raspravljati o zaključivanju hrvatskih pristupnih pregovora, ali nikakve odluke s te rasprave još ne treba očekivati, rekao je u petak europski diplomatski izvor koji je želio ostati neimenovan. "Ne treba očekivati konačne ocjene, još nismo u toj fazi", rekao je izvor, koji je bio nazočan sastanku COREPER-a u četvrtak na kojem je povjerenik za proširenje Štefan Fuele izvijestio veleposlanike zemalja članica EU-a o trenutačnom stanju hrvatskih pristupnih pregovora. "Na sastanku s Fueleom općenito je prevladala vrlo pozitivna ocjena napretka koji je Hrvatska postigla u posljednja dva mjeseca, ali još neki elementi nedostaju i znam da hrvatska vlada na njima intenzivno radi kako bi sav posao što prije bio obavljen. Imali smo vrlo plodnu raspravu s povjerenikom Fueleom, moja ocjena je pozitivna, ali nije bilo konačnih odluka i očekujem da će se slično dogoditi i u ponedjeljak navečer na ministarskoj razini", rekao je izvor. Hrvatskoj je ostalo zatvoriti još pet poglavlja. Iz diplomatskih izvora se doznaje da je najizgledniji datum za ulazak Hrvatske u EU 1. srpnja 2013. godine, ali ta odluka još nije formalizirana. Očekuje se da bi odluka o datumu za ulazak u članstvo mogla biti formalno donesena i objavljena na summitu EU-a 23. i 24. lipnja.
NEW YORK - Glavni haški tužitelj Serge Brammertz u novom je izvješću Vijeću sigurnosti UN-a poslanom ovog tjedna ocijenio da Hrvatska ispunjava sve zahtjeve njegova ureda za pravnom pomoći, ali da nestanak topničkih dnevnika iz operacije Oluja 1995. i dalje ostaje nerazjašnjen. "Općenito, Hrvatska nastavlja odgovarati pravodobno i adekvatno na zahtjeve tužiteljstva za pomoć i pruža pristup traženim svjedocima i dokazima", kaže se u novom polugodišnjem Brammertzovu izvješću Vijeću sigurnosti UN, u koji je Hina imala uvid. "Izvjestan broj nedosljednosti i pitanja, na koje je ukazano u vezi s nalazima Radne skupine u zadnjem izvješću tužitelja, ostaje neriješen. Nestanak dokumenata je nerazjašnjen", ističe Brammertz u izvješću koje će usmeno podnijeti Vijeću sigurnosti UN na sjednici 6. lipnja. Ocjena pune suradnje s Haaškim sudom jedno je od mjerila za zatvaranje poglavlja 23. - Pravosuđe i temeljna prava u pristupnim pregovorima Hrvatske s Europskom unijom.
SARAJEVO - Zastupnik u Hrvatskom saboru i podpredsjednik IDS-a Damir Kajin izjavio je za sarajevski "Dnevni avaz" kako očekuje da će predstojeća presuda Haaškog suda skupini bosanskohercegovačkih Hrvata predvođenih Jadrankom Prlićem istodobno značiti "nedvojbenu osudu politike Franje Tuđmana prema Bosni i Hercegovini". "Očekujemo da će hrvatska javnost spoznati kako su Franjo Tuđman i Slobodan Milošević bili na istoj poziciji kada je rječ o BiH. Jasno da nakon toga očekujem gnjevnu reakciju hrvatske vlasti i ostalih desničarskih grupacija u zemlji", izjavio je Kajin kako ga u petak citira sarajevski "Dnevni avaz". Dodao je kako istodobno očekuje da će se takva reagiranja brzo smiriti, jer prema njegovim riječima "Hrvatska mora izaći iz te mitologije". Jedna od posljedica presude kakvu očekuje Kajin bila bi, po njegovim riječima, i činjenica da Hrvati u BiH moraju shvatiti kako im je to domovina te je kao takvu trebaju i doživljavati dok bi Zagreb hrvatsku komponentu u BiH trebao nastaviti podupirati i pomagati. Kajin drži kako očekivana presuda Prliću i ostalima neće bitnije poremetiti odnose Zagreba i Sarajeva.
SARAJEVO - Naputak ministra obrazovanja Sarajevske županije Emira Suljagića o novom načinu tretiranja ocjena iz vjeronauka u javnim školama u tom dijelu Bosne i Hercegovine, koje ubuduće ne bi ulazile u izračun ukupnog uspjeha učenika, doveo je do prvih sukoba između Socijaldemokratske partije BiH (SDP) i Stranke demokratske akcije (SDA), koje čine okosnicu vladajuće koalicije u Federaciji BiH uspotavljene u ožujku. Iz središnjice SDA u Sarajevu u petak je objavljeno priopćenje u kojemu se potvrđeno kako županijski ministri iz te stranke osuđuju postupke ministra Suljagića (SDP) ali i tvrdnje iz županijske vlade po kojima postoji puna potpora naputku o ukidanju brojčanog ocjenjivanja vjeronauka. Ministar Suljagić istodobno je odbacio svaku mogućnost izmjene svog naputka kao i ponodšenja ostavke što je od njega tražio rijaset (poglavarstvo) Islamske zajednice u BiH."Laž je da podnosim ostavku i da nemam potporu SDP-a. Naputak školama ostaje na snazi", stoji u Suljagićevoj izjavi dostavljenoj medijima. I SDP se javno očitovao u prilog svom ministru ističući kako je on samo poduzeo mjere čiji je cilj ukidanje diskriminacije između onih učenika koji slušaju vjeronauk i onih koji to ne žele činiti.
TOKIO - Čelnici Japana, Kine i Južne Koreje u subotu će se okupiti na dvodnevnom summitu u Tokiju posvećenom suradnji i međusobnom pomaganju u slučaju teških nesreća i elementarnih nepogoda poput one koja je u ožujku pogodila Japan. Japanski premijer Naoto Kan, kineski premijer Wen Jiabao i južnokorejski predsjednik Lee Myung-bak sa sastanka će, prema najavama, uputiti poziv za jačanje zajedničke suradnje u odgovoru na katastrofe. Prema nacrtu izjave koja će biti objavljena na sastanku, tri zemlje će planirati organiziranje zajedničkih vježbi spašavanja, a radit će se i na stvaranju efikasnog sustava razmjene informacija o razmjerima štete i potrebama za pomoći. Sastanak se održava u svjetlu razornih potresa koji su ove godine pogodili Japan, a 2008. Kinu. Na sastanku će Kan objasniti napore Tokija u rješavanju posljedica nuklearne nesreće u nuklearnoj elektrani Fukushimi nakon razornog potresa i tsunamija koji je pogodio sjeveroistočni Japan 11. ožujka, kao i nepravodobno izvještavanje susjeda o potezima u saniranju štete što je izazvalo kritike i prigovore dvaju japanskih susjeda. Kina i Južna Koreja više su puta izrazile nezadovoljstvo što nisu bile na vrijeme obaviještene o ispuštanju radioaktivne vode za hlađenje oštećenih nuklearnih reaktora u more.
SEUL - Kim Jong-un, sin i najvjerojatniji nasljednik sjevernokorejskog predsjednika Kim Jong-Ila, počeo je petak posjet Kini, objavila je južnokorejska agencija Yonhap, što analitičari drže kineskim odobrenjem procesa nasljeđivanja. Kim Jong-un je stigao u Kinu rano u petak, precizirala je agencija pozivajući se na lokalni izvor graničkog kineskog grada Tumena, na sjeveroistoku Kine. Mjere sigurnosti su pojačane oko tog grada i mosta preko istoimene rijeke koja obilježava granicu između Kine i Sjeverne Koreje, prema istom izvoru. Kim Jong-un je otišao u taj posjet bez oca, rekao je jedan južnokorejski dužnosnik, što ukazuje da je Peking odobrio proces nasljeđivanja koji je započeo Pjongjang. Kim Jong-una, prema tom izvoru, prati ujak Jang Song-thaek koji ima veliki utjecaj na sjevernokorejsku komunističku stranku i vojsku. To je prvo putovanje u Kinu Kim Jong-una od rujna kada je preuzeo ključna mjesta vojnog i političkog aparata zemlje. Sve je jači kineski gospodarski utjecaj na sjevernokorejskog susjeda dok su mu Južna Koreja i Zapad ukinuli pomoć zbog nuklearnog razvoja i odbijanja Pjongjanga da razgovara o denuklearizaciji.
BEČ - Radikalna desničarska Slobodarska stranka (FPO) pobijedila bi da se u nedjelju održavaju parlamentarni izbori, prema anketi koju je u petak objavio dnevni list Kurier. Na pitanja kome bi dali glas da se u nedjelju održavaju parlamentarni izbori, 29 posto ispitanih je odgovorilo za FPO koji je prvi put pretekao socijaldemokrate (28 posto glasova). Konzervativci OVP-a bi dobili 23 posto glasova, a ekološka stranka 13 posto, prema tom istraživanju instituta OGM na temelju reprezentativnog uzorka od 805 osoba. "Na taj rezultat su bez sumnje utjecale sadašnje rasprave u vezi izjava čelnika Erste banke Andreasa Treichla, kriza eura i pomoć Grčkoj", ocijenio je direktor Instituta Wolfganang Bachmayer, prenosi list. Šef FPO-a Heinz-Christian Strache mjesecima se zalaže za izlazak Grčke iz euro zone. Bachmayer naglašava da razlozi uzleta FPO-a ne ovise samo o kontekstu već također odražavaju nezadovoljstvo politikom koalicijske vlade socijalista i konzervativaca. Predsjednik Erste Andreas Treichl je nedavno političke dužnosnike nazvao "imbecilima i kukavicama, neupučenima" u područje gospodarstva.
WASHINGTON - Sjedinjene Države pozdravile su oslobađanje stranih novinara u Libiji, uključujući i dva Amerikanca, te pozvale libijsku vladu da oslobodi sve američke građane i druge nepravedno zatočene osobe. "SAD pozdravlja oslobađanje stranih novinara u Libiji, uključujući i dva američka državljana, te zahvaljuju svim vladama i pojedincima koji su se zalagali za naše građane", kazala je državna tajnica Hillary Clinton u priopćenju koje je State Department objavio u četvrtak navečer. "Pozivamo libijsku vlade da odmah pusti sve američke građane i druge koji su nepravedno zatočeni. (Moamer) Gadafi i njegov režim moraju dopustiti da novinari obavljaju svoj posao u Libiji, oslobođeni straha i zastrašivanja, te poštivati univerzalna prava svakoga u Libiji, uključujući američke građane i druge", ističe se u priopćenju. Četvero stranih novinara koje su zatočile libijske vlasti oslobođeni su u srijedu.
SARAJEVO - Poznati francuski filozof Bernard-Henri Levy stao je u obranu sada već bivšeg direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Domniniquea Strauss-Kahna, kojega američko pravosuđe tereti za za pokušaj seksualnog napada na hotelsku sobaricu. U autorskom tekstu što ga je u petak prenio sarajevski "Dnevni avaz", Levy sugerira kako je Strauss-Kahn možda žrtva urote motivorane njegovim zalaganjem da se državama u problemima poput Grčke pomogne "a da ih se ne baci na koljena". "Ono što znam jest da ništa na svijetu ne odobrava da se jednog čovjeka tako baca među zvijeri. Ono što znam jest da ništa, nikakva sumnja... ne odobrava da se cijeli svijet naslađuje tog jutra spektaklom siluete vezane lisičinama, osobe koja je i nakon trideset sati pritvora ponosna", napisao je Levy, poznat po svom snažnom zalaganju za intervenciju međunarodne zajednice protiv srpskih snaga u Bosni i Hercegovini. Francuski se filozof i publicist očitovao kao prijatelj Strauss-Kahna, ističući kako će to i ostati jer tvrdi da nije rječ ni o kakvom monstrumu kako ga se sada pokušava predstaviti u medijima.