Knjiga "Svjedok olovnih vremena" (487 str.) podijeljena je na šest poglavlja, u kojima autor ispisuje vlastitu biografiju - djetinjstvo i mladenaštvo, razloge bijega iz Hrvatske, desetljeća provedena u emigraciji, povratak u Domovinu i borba za održanje njezine suverenosti. U šestom dijelu objavljeni su dokumenti i slikovni prilozi kao dodatci knjizi.
Predgovor knjizi napisao stručnjak za psihologiju emigranata fra Šimun Šito Ćorić, koji ističe kako Đurasović u autobiografiji vlastitim duhom i tijelom dotiče prostore i vremena, ljude i događaje, sustave i njihove mijene.
"Oni se zrcale jednako i u Veljoj Međi i po metropolama SAD-a, u njegovim susretima s običnim ljudima kao i s onim vodećim pri uspostavi države Hrvatske," piše Ćorić i dodaje kako pri tom autor nikad nije pogazio vlastito poštenje niti zaboravio vlastite korijene i potrebe svoga naroda.
Ističe kako autor ne zaboravlja kozmopolitsku širinu i "pobratimstvo lica u svemiru" prema svakom čovjeku i svakom narodu dobre volje.
Đurasovićeva knjiga memoara bogata je uglavnom manje poznatim i nepoznatim činjenicama i detaljima života i svijeta zadnjih šezdesetak godina, napominje Ćorić i dodaje kako autor na puno mjesta, uz vlastitu sudbinu, piše o povijesnim previranjima i važnim ljudima u tom vremenu.
Tomislav Đurasović rođen je u Veljoj Međi 1944. Nakon pada Hrvatskoga proljeća suđen je u političkom procesu, a nakon toga živi u Muenchenu. U emigraciji je uređivao i suuređivao časopise "Odjek" i "Hrvatski list". Danas je dopredsjednik Društva hrvatskih intelektualaca u Bavarskoj.