"Napredak je u tome što smo razgovarali. Sve drugo govoriti o napretku u sadržaju razgovora u ovome trenutku bilo bi preambiciozno. Uglavnom, susret s gospodinom Lagumdžijom je održan uoči sastanka u Parlamentu BiH oko izbora vodstva parlamenta", rekao je Čović.
Za sutra je u Sarajevu zakazana sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a Čović je nakon razgovora s Lagumdžijom kao i s čelnikom Saveza za bolju budućnost Fahrudinom Radončićem te telefonskih kontakata s čelnicima SNSD-a Miloradom Dodikom i SDS-a Mladenom Bosićem u izjavi za medije odbacio mogućnost da najveće hrvatske stranke, dva HDZ-a budu isključeni iz vlasti.
"Ja mislim da ta opasnost ne postoji. Razgovori koje sam vodio s Lagumdžijom, Radončićem, Dodikom i Bosićem su jamstvo da ne postoji mogućnost da se hrvatski blok ili legitimna volja Hrvata eliminira iz zakonodavne vlaste, kolegija, i izvršne vijeća ministara", dodao je Čović.
Odbio je otkriti druge pojedinosti vezane za susret s predsjednikom SDP-a BiH. Prema medijskim navodima, Lagumdžija i Čović su više od dva sata razgovarali u jednome sarajevskom restoranu.
Potpredsjednik SDP-a BiH Damir Hadžić, koji je zajedno s Lagumdžijom bio na sastanku, rekao je da su predstavnici obiju stranaka "u konstruktivnom ozračju iznijeli stajališta vezano za uspostavu državne vlasti" te mogućnosti da se postigne rješenje kojim bi bile zadovoljne sve strane.
"Ponovno ćemo razgovarati ne dovodeći u pitanje suradnju koju SDP ima sa strankama potpisnicama Platforme jednako kao niti suradnju HDZ-a BiH s HDZ 1990. U sljedećih nekoliko dana očekujemo postizanje dogovora o formiranju vlasti na državnoj razini kako bi što prije krenuli putem EU i reformi", rekao je Hadžić.
SDP BiH predvodi blok stranaka koji je zajedno sa Strankom demokratske akcije, HSP-om BiH i Narodnom strankom Radom za boljitak izabrao izvršnu vlast u Federaciji BiH i županiji Središnjoj Bosni, što su iz dva HDZ-a ocijenili nezakonitim. I Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH je ocijenilo da su predsjednik, dvoje dopredsjednika i vlada u Federaciji BiH izabrani na nezakonit način jer nije bio popunjen gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda. Visoki predstavnik poništio je odluku SIP-a proglašavajući legalnom vlast što su je uspostavile stranke okupljene oko SDP-a. Dva HDZ-a zajedno s drugim manjim hrvatskim strankama za koje tvrde da su osvojile 90 posto glasova Hrvata ustrojile su Hrvatski narodni sabor ističući da neće priznati novu vlast u Federaciji te su zatražile poništavanje odluke visokog međunarodnog predstavnika Valentina Inzka.