Ashton će se u Sarajevu sastati s članovima predsjedništva BiH, a u Banjoj Luci s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Također će sastati s čelnicima SDP-a i SDA-a Zlatkom Lagumdžijom i Sulejmanom Tihićem.
"Europska unija potvrđuje jasnu privrženost europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine. Želimo da Bosna i Hercegovina napreduje na tom putu, s formiranim vladama na svim razinama i s funkcionirajućim institucijama, posebice na državnoj razini. Želimo da se otvorena pitanja riješavaju i da se provode potrebne reforme. Spremni smo pomoći Bosni i Hercegovini da se kreće naprijed", rekla je Ashton uoči posjeta Bosni i Hercegovini.
Ashton dolazi u BiH u trenutku kada u toj zemlji ni nakon više od sedam mjeseci od parlamentarnih izbora nije formirana vlada na državnoj razini. Osim toga, vlada u jednom od dva entiteta, u Federaciji BiH formirana je bez većinskih hrvatskih stranaka, a prema Središnjem izbornom povjerenstvu formirana je ilegalno.
Trenutačno je glavno pitanje u Bosni i Hercegovini odluka Republike Srpske o referendumu o zakonitosti Suda i Tužiteljstva BiH. Visoki predstavnik međunarodne zajednice Valentin Inzko izjavio je u četvrtak da će vlastima entiteta Republika Srpska biti ostavljeno još nekoliko dana za povlačenje odluke o referendumu.
"Ukoliko se to ne dogodi, mi ćemo im pomoći", kazao je Inzko potvrdivši kako je spreman djelovati i sam te poništiti odluku o sazivanju referenduma ogluše li se u RS-u na zahtjeve međunarodne zajednice.
Inzko je istaknuo kako je i u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda i u američkom State Departmentu dobio jasnu i čvrstu potporu za poduzimanje svih potrebnih mjera kako bi se stabiliziralo stanje u BiH i spriječilo ugrožavanje provedbe Daytonskog sporazuma.
Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je tijekom dana kako se pripreme za referendum nastavljaju, ali i kako se s Europskom unijom pregovora o uvjetima pod kojima bi se od tog izjašnjavanja odustalo.