ZAGREB - Potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković te ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta sastali su se u srijedu u Zagrebu s talijanskim ministrom gospodarskog razvitka Paolom Romanijem koji se obvezao do ljeta riješiti najveći dio problema oko ometanja digitalnog signala hrvatskih televizija u Italiji, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI). Na sastanku, na kojem je posebno razmotrena situacija vezana uz ometanje digitalnog signala hrvatskih televizijskih programa od strane talijanskih televizija, istaknuto je da bi se talijanski operateri trebali pridržavati frekvencijskog plana i međunarodnih sporazuma. Romani je predstavio poduzete korake s talijanske strane te se obvezao najveći dio problema riješiti do početka ljeta, stoji u priopćenju u kojem se dodaje da je Jandroković rekao kako dosad poduzeti koraci Romanieva ministarstva na otklanjanju smetnji nisu rezultirali trajnim poboljšanjem i rješenjem problema. Ministar Kalmeta pozvao je na rješavanje problema i naglasio kako je posebno važno da svaka zemlja poštuje frekvencijske signale koji su im međunarodnim sporazumima i dodijeljeni, a dvije strane dogovorile su se oko osnivanja radne skupine koja će nadgledati provedbu dogovorenog. Prema priopćenju, Romani je na sastanku potvrdio snažnu potporu Italije članstvu Hrvatske u EU-u te izrazio uvjerenje da će Hrvatska 1. siječnja 2013. postati 28. članicom Europske unije. Sugovornici su raspravili mogućnosti jačanja talijanskih investicija u Hrvatsku, pi čemu je Jandroković pozvao talijanske ulagače da investiraju u proizvodni sektor, energetiku, turizam i infrastrukturu, stoji u priopćenju MVPEI-a.
MOSTAR - Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora (HNS) imenovalo je u srijedu voditelje osam odjela Glavnoga vijeća, operativnog i političkoga tijela HNS-a te je utvrdilo djelokrug njegovog djelovanja, priopćeno je nakon sjednice Predsjedništva HNS-a. Glavno vijeće HNS-a činit će istaknute stranačke osobe i dužnosnici iz izvršne i zakonodavne vlasti deset političkih stranaka Hrvata u BiH koje su okupljene oko dva HDZ-a u BiH. Uz Božu Ljubića koji je na čelu Glavnog vijeća, odjel za pravna i ustavna pitanja vodit će aktualni državni ministar pravde Bariša Čolak, a financijska pitanja Dragan Vrankić koji je potpredsjednik Vijeća ministara. Odjel za gospodarska pitanja vodit će Damir Ljubić, dopredsjednik HDZ-a 1990. a odjel za prostorno planiranje, građenje, infrastrukturu i komunikacije Rudo Vidović koji je državni ministar prometa i veza. Na čelu odjela za međunarodna pitanja je zamjenik predsjednika HDZ-a 1990. Martin Raguž, dok odjel za znanost i obrazovanje vodi dr. Nevenko Herceg iz HDZ-a BiH. Bivši glavni urednik Hercegovačke televizije Ivan Baković je voditelj odjela za kulturu, šport, medije i informiranje a odjela za socijalna pitanja, branitelje i organizacije civilnog društva Marina Pendeš, koja je zamjenica ministra obrane BiH. Prema izjavi predsjednika Glavnog vijeća i HDZ-a 1990. Bože Ljubića na sljedećoj sjednici će se do kraja upotpuniti odjeli ove institucije. Očekuje se da će Glavno vijeće imati još jedan odjel koji će praktično biti savjet Hrvatskog narodnog sabora a bit će sastavljen od uglednih intelektualaca. Prema priopćenju predsjedništvo HNS-a pozvalo je visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da ukine prijeporni nalog kojim je proglasio legalnom vlast u Federaciji BiH "čime je doveden u pitanje ustavni poredak, funkcioniranje pravne države i ukupan legalitet i legitimitet posljednjih općih izbora kao temelja demokracije".
MOSTAR - Sveučilišni profesor Gordon Bardos sa Sveučilišta Columbia u New Yorku, jedan od vodećih stručnjaka u proučavanju nacionalnosti, etničkih sukoba i rješavanja tih problema u bivšim komunističkim zemljama, ocijenio je u srijedu u Banjoj Luci da je međunarodna zajednica pogriješila dopuštajući izbacivanje Hrvata iz vlasti i njihovo nadglasavanje. "Veliki problem predstavlja nadglasavanje hrvatskog naroda, a Bosna i Hercegovina ne može funkcionirati na takav način", rekao je Bardos u predavanju na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Banjoj Luci. Prema njegovim riječima u BiH je posve očigledno da je hrvatski narod izgubio mogućnost zastupanja u vlasti te da međunarodna uprava kao i administracije zapadnih zemalja angažiranih u BiH to nisu smjele dopustiti. Profesor Bardos je ocijenio i da međunarodna uprava loše upravlja zemljom čime je značajno pridonijela da se BiH suoči s jednom od najtežih kriza nakon rata. Gordon Bardos je direktor Harriman instituta pri Fakultetu za međunarodne i javne poslove Sveučilišta Columbia, izvršni direktor Udruženja za studije nacionalnosti, najveće svjetske akademske organizacije koja se bavi proučavanjem nacionalizma, etničkih sukoba i njihovog rješavanja u bivšim komunističkim zemljama. Ovaj američki sveučilišni profesor je i konzultant za Balkan pri Freedom Houseu, američkoj nevladinoj organizaciji koja prati stanje demokracije, političkih sloboda i ljudskih prava u svijetu.
TUNIS - Supruga i kći libijskoga čelnika Moamera Gadafija prije nekoliko dana doputovale su u Tunis, izvijestio je za Reuters u srijedu visoki tuniski predstavnik snaga sigurnosti. Gadafijeva supruga Safia i njegova kći Aiša otputovale su u Tunis s libijskim izaslanstvom 14. svibnja i nalaze se na otoku Džerbi, rekao je dužnonik koji je želio ostati anoniman. "Trebale su otputovati jučer, no još uvijek su u Džerbi", rekao je. Nije se znalo da su dvije žene putovale sa Šokri Ganemom, visokim predsjednikom libijske nacionalne naftne korporacije, za kojega se vjeruje da je također doputovao u Tunis te se čini da je prebjegao. Libijski dužnosnici u Tripoliju nisu željeli komentirati događaj.
WASHINGTON - Washington je u srijedu uveo sankcije sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu zbog kršenja ljudskih prava, a taj je potez uslijedio nakon sve snažnijeg pritiska na Siriju da prekine brutalno nasilje prema prosvjednicima. Asada je u posljednje tri godine Zapad djelomično 'rehabilitirao', no zapadne sile osuđuju ga zbog korištenja sile u gušenju prosvjeda organiziraniH zbog nezadovoljstva njegovim jedanaestogodišnjim upravljanjem državom. Nametanje sankcija protiv Asada, što su i SAD i EU do sada izbjegavali, znakovit je udarac Damasku te istodobno povlači za sobom pitanje o tomu hoće li Washington i Zapad na kraju zatražiti i njegov odlazak s vlasti. Grupe za obranu ljudskih prava tvrde da je u sukobima između vladinih snaga i prosvjednika koji traže okončanje Asadove vladavine, u posljednja dva mjeseca ubijeno najmanje 700 civila. Ovim potezom, što ga je najavilo ministarstvo financija, zamrzava se imovina sirijskih dužnosnika u SAD-u i ona koja je u američkoj nadležnosti te se ovom odlukom onemogućuje američkim tvrtkama ili pojedincima da s njima imaju posla. Sankcije se, osim na Al-Asada, odnose i na potpredsjednika države Faruka al-Šaru, premijera Adela Safara, ministra unutarnjih poslova Ibrahima al-Šara, ministra obrane Alija Habiba te šefa sirijske vojne obavještajne službe Abdula Fataha Kudsiju te direktora Ureda za političku sigurnost Mohameda Diba Zajtuna.
NEW LONDON - Američki predsjednik Barack Obama u srijedu je podsjetio Amerikance da će borba za zaštitu zemlje od njih zahtijevati daljnje žrtvovanje, unatoč smaknuću Al-Kaidina vođe Osame bin Ladena. "Nikada se nećemo kolebati u pogledu obrane zemlje koju volimo", rekao je Obama u govoru održanom na akademiji obalne straže u povodu završetka školovanja i uručenja diplome 229-orici kadeta. Očuvanje nacionalne sigurnosti bit će temeljni dio Obamine poruke koju će koristiti u reizbornoj kampanji 2012. Obamin ugled u SAD-u nakon Bin Ladenova smaknuća početkom mjeseca porastao je, no njegova administracija i dalje ističe kako je zemlja još uvijek u opasnosti te da ne smije prestati biti na oprezu. "Teška zadaća zaštite naše domovine, zaštite i očuvanja naših obala nastavlja se", rekao je Obama u govoru kadetima.
JERUZALEM - Rusija je prošli tjedan protjerala iz zemlje izraelskog vojnog atašea u Moskvi, nakon što je priveden i ispitan zbog sumnje da se bavio špijuniranjem, priopćili su u srijedu izraelska vojska i ministarstvo obrane. "Ruske su vlasti prošli tjedan iznenada zbog istrage privele vojnog atašea i predstavnika ministarstva obrane u Rusiji, pukovnika Vadima Lidermana, zbog, kako su navele, sumnje da se bavio špijuniranjem, a nakon ispitivanja dano mu je 48 sati da napusti Rusiju", stoji u dijelu priopćenja te se dodaje da izraelska istraga nije pronašla nikakva temelja za ruske sumnje. "Dužnosnici ministarstva obrane u Izraelu proveli su temeljitu istragu i ustvrdili da su izraelske tvrdnje o tomu da je Liderman špijunirao, u potpunosti neutemeljene", stoji u istom priopćenju. Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova odbilo je komentirati slučaj. Jednako su postupili rusko ministarstvo vanjskih poslova i ruska obavještajna služba.
WASHINGTON - Načelnik glavnog stožera kineske vojske general Chen Bingde u srijedu je ustvrdio da bi nove prodaje američkog oružja Tajvanu dovele u opasnost bilateralne vojne odnose koje SAD i Kina pokušavaju normalizirati. Na pitanje bi li moguća isporuka borbenih zrakoplova F16, koje je Tajvan zatražio od SAD, imala utjecaja na kinesko-američke odnose, general Chen bio je jasan - "Moj odgovor je potvrdan. To bi imalo utjecaja (na odnose)". "To kakve će posljedice bitii ovisit će o tome kakvo će se oružje prodati Tajvanu", rekao je Chen na konferenciji za novinare u Washingtonu koju je održao zajedno s američkim kolegom admiralom Mikeom Mullenom. General Chen od utorka do nedjelje je u posjetu SAD, a riječ je o prvom posjetu načelnika glavnog stožera kineske Narodnooslobodilačke vojske u posljednjih sedam godina. Kina je početkom 2010. prekinula vojne odnose sa SAD zbog najave da će Amerikanci Tajvanu prodati oružje u vrijednosti od šest milijardi dolara. Kontakti su obnovljeni tek u prosincu, pa su SAD posjetu visokih kineskih vojnih dužnosnika odučile pridati najveću moguću pozornost u nadi da će tako vratiti povjerenje i ojačati veze koje su tijekom prošle godine bile ozbiljno narušene. No takvo ponašanje nije naišlo na apsolutno odobravanje, već je utjecajna predsjednica Povjerenstva za vanjske poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa Ileana Ros-Lehtinen u srijedu izrazila zabrinutost zbog činjenice da je kineskom vojnom izaslanstvu odobren pristup američkim vojnim bazama. "Vrlo sam zabrinuta zbog činjenice da je viskokim kineskim vojnim dužnosnicima odobren pristup američkim vojnim bazama kao znak obnove američko-kineskih vojnih odnosa", rekla je Ros-Lehtinen u pisanoj izjavi. Osobito je brine posjet kineskih časnika zračnoj bazi Nellis u Nevadi i drži da bi Kongres morao provjeriti ograničenja koja se odnose na takve posjete i vidjeti treba li ih pojačati. Izaslanstvo od 20-ak visokih kineskih vojnih dužnosnika na čelu s načelnikom glavnog stožera Chenom trebalo bi u sklopu posjeta obići pomorsku bazu u Norfolku u Virdžiniji, bazu kopnene vojske Fort Stewart u Georgiji, zračnu bazu Nellis i obučni centar Fort Irwin u Kaliforniji.
NEW YORK - Ujedinjeni narodi moraju biti nepristrani, ali ne i neutralni u slučajevima u kojima se krše ljudska prava i u sličnim situacijama, rekao je u srijedu glavni tajnik UN Ban Ki-moon u razgovoru za francusku agenciju France Presse.
"Često sam nailazio na iskrivljenu tezu da UN mora biti u svemu neutralan. Ja smatram da mora biti nepristran", kazao je Ban. "Kad je riječ o priznatim međunarodnim načelima poput ljudskih prava, Ujedinjeni narodi ne mogu ostati neutralni. Smatram da je nužno prokazati kao krivca svakog tko krši ljudska prava, svakog tko krši međunarodne humanitarne zakone", dodao je. "Mora se jasno napraviti razlika između neutralnosti i nepristranosti. Ujedinjeni narodi zadržavaju načelo nepristranosti, ali kad je riječ o vrijednostima i načelima priznatim u cijelom svijetu, Povelja UN-a nam daje mandat da ta načela sačuvamo i zaštitimo". Ban Ki-moon je u istom razgovoru dao naslutiti da će se ponovno kandidirati za položaj prvog čovjeka UN-a, budući da mu sadašnji mandat istječe krajem godine. "Moja temeljna postavka je to da ako zemlje članice (UN) smatraju moj rad korisnim i nužnim, onda sam ja spreman staviti se na raspolaganje i služiti", rekao je Ban. "No, to ovisi o zemljama članicama, a ja i dalje nastavljam naporno raditi na rješavanju kriza", dodao je. "Potrebna mi je podrška svih zemalja članica". "Kad dođe odgovarajući trenutak, bit ću spreman iznijeti planove o svojoj budućnosti", napomenuo je. Posljednjih je mjeseci glavni tajnik govorio kako je prezaokupljen svim krizama u svijetu da bi mislio na svoju kandidaturu, a sad je moguće da se ona nađe pred Glavnom skupštinom UN u bilo kojem trenutku tijekom rujanskog zasjedanja. Sudeći po broju diplomata u UN-u koji njegovu kandidaturu smatraju vrlo vjerojatnom, ima velike izglede da bude ponovno izabran, procjenjuje AFP.