LJUBLJANA - Visoko izaslanstvo Hrvatskog sabora na čelu s predsjednikom Sabora Lukom Bebićem, koje boravi u službenom posjetu Sloveniji, primio je u srijedu popodne slovenski premijer Borut Pahor koji je ocijenio da je Hrvatska postigla izniman napredak u pregovorima s EU te da će oni vrlo vjerojatno biti završeni do kraja lipnja. Kako Hina doznaje iz krugova saborskog izaslanstva, slovenski premijer u razgovoru s Bebićem nazvao je napredak što ga je Hrvatska zadnjih mjeseci postigla u pregovorima s Europskom unijom "fenomenalnim", ocijenivši da je zbog toga završetak pregovora o članstvu do kraja lipnja tako postao "vrlo izglednim". Pahor je također izrazio želju da Slovenija bude među prvim članicama koje će ratificirati pristupni sporazum Hrvatske s EU-om, a Bebić mu je zahvalio na potpori koju je Slovenija tijekom pregovora iskazivala Hrvatskoj. Uz to, navode u hrvatskom saborskom izaslanstvu, obje strane složile su se oko toga da dvije zemlje dijele specifične i komplementarne interese i vrijednosti koje trebaju zajednički rješavati u regionalnim okvirima kao što su Podunavlje i Jadransko-jonski prostor, te i dalje promicati vrijednosti i model rješavanja pojedinih otvorenih pitanja na način koji će susjednim zemljama biti uzor i poticaj da krenu putem europskih integracija.
LJUBLJANA - Dvodnevni službeni posjet Sloveniji predsjednik Sabora Luka Bebić završio je kasno popodne susretom sa slovenskim predsjednikom Danilom Tuerkom. Kako se doznaje, Tuerk se u razgovoru zauzeo za nastavak i produbljivanje političke komunikacije Slovenije i Hrvatske na svim razinama. Tuerk je posebno istaknuo da je sadašnje ozračje dobrih odnosa između dviju država potrebno ne samo održati nego i dalje razvijati. Naglasio je da se problemi rješavaju u racionalnim okvirima i političkim dijalogom, uz produbljivanje komunikacije preko svih političkih aktera te da na tome valja graditi i gospodarske odnose. U vezi očekivanog ulaska Hrvatske u Europsku uniju slovenski je predsjednik ocijenio da Hrvatska i Slovenija moraju dobro definirati koji su im zajednički interesi kako bi ih u novom europskom kontekstu na pravi način mogli zajedno realizirati, doznaje Hina iz krugova saborskog izaslanstva.
BRUXELLES - Hrvatska bi uskoro trebala zatvoriti i poglavlje Ribarstvo nakon što je Europska komisija i formalno potvrdila da su ispunjena sva mjerila za zatvaranje pregovora u tom poglavlju. Europska komisija je prošli petak uputila u Vijeće EU-a nacrt zajedničke pregovaračke pozicije za to poglavlje i o njemu je već započeta rasprava na radnoj skupini Vijeća EU- za proširenje. Izvor iz mađarskog predsjedništva rekao je u srijedu Hini da zasad ne može potvrditi hoće li Vijeće još tijekom ovoga mjeseca stići prihvatiti zajedničku pregovaračku poziciju, nakon čega se i formalno zatvara poglavlje, ali da će pristupna konferencija biti sazvana čim se to dogodi. Hrvatska se u pregovorima izborila za nastavak korištenja tradicionalnih ribarskih alata, osim obalne povlačne mreže kočice i mreže potegače srdelare. Dogovoreno je i da će slovenski ribari moći ribariti duž zapadne obale Istre do Vrsara, a zazvrat će hrvatski ribari moći loviti u slovenskim vodama. Očekuje se da će EU Hrvatsku pozvati da poštuje svoju odluku da neće primjenjivati Zaštićeni ekolološko-ribolovni pojas (ZERP) za članice EU-a, dok se o tom ne pronađe zajednički dogovor. Zajednička ribarska politika EU-a obuhvaća upravljanje zajedničkim ribljim bogatstvima, upravljanje flotom, propise koji se dnose na inspekcije i kontrole, tržište, državne potpore te međunarodne sporazume. Zajednička ribarska politika EU-a u potpunoj je nadležnosti Europske komisije. Na temelju znanstveno utemeljenih podataka određuje se ukupno dopušten i održiv izlov, koji se onda dijeli na države članice prema dva kriterija - povijesno pravo i snaga flote.
BRUXELLES - Skupina od 15 hrvatskih organizacija civilnog društva predlaže uspostavu neovisnog saborskog nadzornog tijela koje će pratiti provedbu reformi u poglavlju Pravosuđe i temeljna (23) u razdoblju od tri godine nakon završetka pregovora. Ista skupina udruga u veljači je, uoči objave izvješća Europske komisije o ispunjavanju mjerila u poglavlju 23, objavila zajedničko mišljenje prema kojem Hrvatska "u tom trenutku - sredinom veljače 2011. godine - nije bila spremna za zatvaranje poglavlja 23". Sada su napravili novo, dopunjeno mišljenje koje ovih dana predstavljaju dužnosnicima Europske komisije zaduženim za proširenje. I dalje smatraju da Hrvatska još ne ispunjava sve europske standarde u ovom poglavlju, ali ističu "da su svjesni širih političkih implikacija daljnje odgode hrvatskog pristupanja EU-u, u smislu političke stabilnosti u Hrvatskoj i na cijelom zapadnom Balkanu, koje EU također mora uzeti u obzir pri odlučivanju o brzini hrvatskog pristupanja". "Stoga, ako Europska komisija odluči zatvoriti poglavlje 23 iz političkih razloga, a ne na temelju objektivne procjene kvalitete hrvatskih politika i provedbenih kapaciteta u ovom području, mi ističemo važnost uspostave formalnog, neovisnog mehanizma monitoringa za najmanje trogodišnje razdoblje od završetka pregovora", kaže se u dokumentu koji je predstavljen Europskoj komisiji. Jelena Berković iz GONG-a izjavila je hrvatskim novinarima da je riječ o svojevrsnom zaštitnom mehanizmu, koji bi iznutra, iz Hrvatske, trebao osigurati da pokrenuti procesi u reformi pravosuđa postanu nepovratni. Taj bi mehanizam djelovao kao neovisno saborsko tijelo u kojem bi manjinu predstavljali političari, a većina bi dolazila iz udruga civilnog društva i akademske zajednice. Prema prijedlogu nevladinih udruga, to bi tijelo surađivalo sa zastupnicima Europskog parlamenta i stručnjacima Europske komisije, imalo bi status posebnog izvjestitelja za institucije EU-a i dvaput godišnje bi objavljivalo izvješća. Također se traži da se to tijelo izrijekom navede u pristupnonm ugovoru.
SARAJEVO/MOSTAR - Političke stranke okupljene oko SDP-a BiH, koje su uspostavile izvršnu vlast u Federaciji BiH, formirale su i novu vladu županije Središnja Bosna, a taj je čin HDZ BiH u srijedu oštro osudio tvrdeći kako takva vlast, baš kao ni ona na federalnoj razini, ne predstavlja legitimnu volju hrvatskog naroda. Vladu županije Središnja Bosna, izabranu u utorak kasno navečer, predvodi Tahir Lendo iz Stranke demokratske akcije (SDA), a iz HDZ BiH su ustvrdili kako je taj izbor obavljen zahvaljujući bošnjačkim zastupnicima te potpori svega troje Hrvata. "Riječ je o velikobošnjačkom projektu majorizacije Hrvata u županiji Središnja Bosna i time su se, na žalost, obistinile spoznaje kako je na djelu projekt dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH", stoji u priopćenju HDZ BiH u kojemu su također tvrdi kako se i Federacija BiH pretvara isključivo u bošnjački entitet. Po riječima predsjednika Županijskog odbora HDZ-a BiH te županije Nikole Lovrinovića, odlukom u skupštini SBŽ-a nije poštivana volja 36.000 hrvatskih birača koji su glasovali za hrvatske stranke što, kako ističe, ozbiljno ugrožava suživot Bošnjaka i Hrvata na ovome području. Dodao je da će stranačka tijela HDZ-a donijeti odluke i zatražiti očitovanje Ustavnoga suda oko kršenja procedure izbora nove vlade. HDZ BiH je pojedinačni pobjednik izbora u Srednjobosanskoj županiji sa sedam zastupničkih mjesta, a još dva imaju HDZ 1990. a jedno Hrvatska seljačka stranka-Nova hrvatska inicijativa (HSS-NHI), koje zajedno imaju 10 zastupnika. Novu vladu sedam i pol mjeseci nakon izbora uspostavila je SDP BiH, SDA, Narodna stranka Radom za boljitak i HSP BiH, koje su uspjele osigurati potporu 20 zastupnika. U vladi, u kojoj je predviđeno da po četiri ministarska mjesta dijele Bošnjaci i Hrvati, a jedno mjesto pripadne predstavniku Srba, SDP BiH ima četiri ministarske pozicije, SDA tri i premijera, dok Narodna stranka Radom za boljitak i HSP BiH imaju po jedno ministarsko mjesto unatoč tome što HSP BiH uopće nema zastupnika u skupštini. Srednjobosanska županija, jednako kao i Hercegovačko-neretvanska, imaju poseban režim prilikom formiranja vlasti po kojemu za izbor nove vlade ona mora imati potporu dvije trećine zastupnika u skupštini, jer je riječ o mješovitim hrvatsko-bošnjačkim županijama.
MOSTAR - Javno poduzeće Autoceste Federacije BiH sa sjedištem u Mostaru objavilo je da su za izgradnju dionice autoceste na koridoru Vc od granice RH, u mjestu Bijači do mjesta Kravice u općini Ljubuškom, dostavljene financijske ponude tri konzorcija među kojima su i hrvatske tvrtke Vijadukt i Zagorje Tehnobeton. Kako su priopćili iz Autocesta Federacije BiH, za 4,06 kilometara dugu dionicu u južnom području Hercegovine najjeftiniju ponudu u iznosu 23,4 milijuna eura dostavio je bosanskohercegovački konzorcij kojega čine Euroasfalt, Željezničko građevno poduzeće i Hidrogradnja. Konzorcij Put Sarajevo i Vijadukt Hrvatska dostavio je ponudu u vrijednosti 25,7 milijuna, a konzorcij CEA i Grazzini iz Italije te Zagorje Tehnobeton iz Hrvatska ponudu od 25,9 milijuna eura. Kako su objavili iz Autocesta, zajedno s Europskom bankom za obnovu i razvoj koja financira gradnju ove prve dionice autoceste na koridoru Vc kroz Hercegovinu, odabrat će se najpovoljniji ponuđač s kojim će se potpisati ugovor. Prema predviđoj dinamici radovi na izgradnji dionice autoceste Bijača–Kravice trebao bi se završiti u roku od deset mjeseci.
SARAJEVO - Visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko prenio je u srijedu zamjeniku američke državne tajnice Jamesu Steinbergu ocjenu da je stanje u BiH trenutačno najteže od 1995. godine te je pozvao na "odlučno i jedinstveno" reagiranje međunarodne zajednice, objavio je Inzkov sarajevski ured (OHR). Inzko, koji od ponedjeljka boravi u SAD-u, sastao se sa Steinbergom tijekom dana u Washingtonu te ga je izvijestio kako je BiH "suočena s najozbiljnijim prijetnjama Daytonskom sporazumu otkako je on potpisan 1995. godine". Inzko je podsjetio Steinberga kako su proteklih godina suverenitet, teritorijalni integritet i funkcionalnost BiH neprekidno bili predmetom sve većeg osporavanja, da je proces euroatlantskih integracija zaustavljen te da već sedam mjeseci država BiH nema novu vlast. Uz sve to, istaknuo je Inzko, parlament entiteta Republika Srpska donio je odluku o provedbi referenduma "usmjerenog protiv državnih pravosudnih tijela i ovlasti visokog predstavnika koje je dobio od Ujedinjenih naroda". Ovaj postupak, ocijenio je austrijski diplomat, prijetnja je samim temeljima na kojima leži mir u BiH u proteklih petnaest godina. "Odgovor međunarodne zajednice na ove aktivnosti mora biti odlučan i jedinstven", zahtjev je kojega je Inzko prenio Steinbergu. Inzko je zaključio i to kako je jasno da u BiH nisu stvoreni uvjeti da ta zemlja djeluje bez potpore međunarodne zajednice te jake uloge OHR-a ali i vojnih snaga EU (EUFOR). Dodao je kako je to ključno za stabilnost BiH ali i cijele regije.
SARAJEVO - Vijeće ministara BiH u srijedu je odlučilo da Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA) preuzme nadzor nad izvozom oružja i vojne opreme iz te zemlje, potvrdio je novinarima predsjedatelj Vijeća ministara BiH Nikola Špirić. On je objasnio kako je Vijeće ministara donijelo dopune uputa o postupku izdavanja dozvola za izvoz oružja i vojne opreme kojima je uvedena sigurnosna provjera za sve sudionike tog procesa. "Ovo je preventivni postupak. Cilj nam je doznati što tko radi u ovim poslovima", kazao je Špirić. Predsjedništvo BiH je prije dva mjeseca suspendiralo cjelokupni izvoz oružja i vojne opreme iz te zemlje nakon što se doznalo da je dio ranije izvezenog oružja završio u kriznim područjima poput Jemena i Azerbejdžana. Istragom je utvrđeno kako su sumnjivi posrednici kupovali oružje u BiH, a potom ga preprodavali kupcima u zemljama u koje je uvoz oružja zabranjen na temelju odluka Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.
TRIPOLI - Libijski pobunjenici u srijedu su navodno zauzeli aerodrom u Misrati nakon žestokih borbi sa snagama Moamera Gadafija, a poziv Ujedinjenih naroda na prekid vatre odbačen je. Dopisnik katarske televizije Al Džazire iz Bengazija prenio je riječi pobunjeničkog glasnogovornika koji tvrdi da su "prije pola sata pobunjenici u potpunosti preuzeli nadzor nad aerodromom". Reuters zasad nije dobio neovisnu potvrdu toga podatka. Pobunjenici se bore protiv Gadafija koji je na vlasti 41 godinu, a rat je ušao u pat poziciju jer Gadafi drži glavni grad i gotovo cijeli zapad zemlje, a pobunjenici drže Bengazi i druge gradove istoka u kojem se proizvodi nafta. Misrata je jedini veći grad pod pobunjeničkim nadzorom na zapadu zemlje i Gadafijeve ga snage već osam tjedana napadaju, a stotine su u borbama izginule. Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon u srijedu je pozvao na "hitan i provjerljiv prekid vatre" u Libiji, ali pobunjenici sa zapada Libije odbacili su tu zamisao. "Mi Gadafiju ne vjerujemo. Ovo nije trenutak za prekid vatre jer ga on nikad ne poštuje", rekao je pobunjenički glasnogovornik Zintan Abdulrahman.
ATENA - Policija je u srijedu suzavcem rastjerivala desetke mladih koji su bacali kamenje u središtu Atene, a štrajk protiv mjera štednje blokirao je veliki dio Grčke dok traju razgovori o sljedećem krugu financijske pomoći. Visoki dužnosnici EU-a i MMF-a sastali su se s grčkim ministrom financija Georgeom Papakonstantinom na početku posjeta Ateni koji će trajati oko tjedan dana. Policija se sukobila s mladima samo nekoliko metara od zgrade u kojoj se održava sastanak na kojem bi se trebalo odlučiti hoće li Grčka dobiti petu tranšu kredita iz paketa pomoći vrijednu 110 milijardi eura koja ju je prošle godine spasila bankrota. Bez iduće tranše od 12 milijardi eura, ključne za financiranje 13,7 milijardi eura tekućih proračunskih troškova, Grčka će postati insolventna. Dužnosnici EU-a i MMF-a također će razmotriti povoljnije uvjere kreditiranje Grčke ili izdašniju pomoć kako bi se izbjeglo restrukturiranje duga. Investitori kažu da je restrukturiranje neizbježno bez svježeg novca. Policija je izvijestila da se oko 20.000 prosvjednika okupilo pred parlamentom i tako označilo početak 24-satnog štrajka zbog smanjivanja plaća i povećanja poreza.
BERLIN - Koalicijski partneri njemačke kancelarke Angele Merkel održat će ovaj tjedan stranačku konferenciju na kojoj će pokušati otkriti način da zaustave padanje popularnosti vezano uz ministra kojega zasad odbijaju smijeniti. Guido Westerwelle, najnepopularniji ministar vanjskih poslova u novijoj njemačkoj povijesti, nerado je prepustio vodstvo Slobodnih demokrata (FDP) i položaj vicekancelara Philippu Roesleru, svojem nekadašnjem protežeu koji će u petak biti jedini kandidat. Potresi u FDP-u koji je po anketama pao za otprilike četiri posto, s 14,6 koliko je ta stranka dobila na izborima 2009., potresaju i vladajuću koaliciju Angele Merkel. Roesler (38) pokušava naći odgovor na stranačke frustracije zbog pada popularnosti ispod pet posto, koliko je nužno za prelazak izbornoga praga i ulazak u parlament. Westerwelle (49) i dalje je ministar vanjskih poslova iako ankete pokazuju da glasači zbog njega odustaju od liberala, a neki vodeći stranački dužnosnici u strahu od dalje erozije potpore žele Westerwelleovu smjenu.
NEW ORLEANS - Najviši vodostaj rijeke Mississippi u srijedu je počeo prijetiti najmanje dvjema rafinerijama u Louisiani i stotinama naftnih i plinskih crpilišta, upozorio je guverner te južne države Bobby Jindal. Nakon diluvijalnih kiša u travnju, Mississippi je ovih dana postao šest puta širi nego što je uobičajeno i počeo predstavljati prijetnju dvjema rafinerijama i 1750 naftnih i plinskih crpilišta. "Sigurnost tih postrojenja naš je prioritet", rekao je novnarima Jindal, ne precizirajući o kojim je rafinerijama riječ, ali AFP navodi da bi jedna od njih mogla biti Krotz Springs Refinery iz Alona. Američka vojska bi do subote trebala otvoriti jedan kanal kako bi preusmjerila rijeku od New Orleansa i smanjila njezin vodostaj na ušću u Meksički zaljev. Visina vode dosegla je šest metara na zapadnoj obali Mississippija i ugrožava 24 tisuće ljudi i 13 tisuća tvrtki, a guverner je naredio i prve evakuacije.