Članice EU-a u načelu su se prošli tjedan dogovorile o uvođenju embarga na oružje zbog toga što sirijske vlasti guše prodemokratske prosvjede, ali još se raspravlja treba li sankcionirati pojedine osobe, zamrznuti im sredstva, zabraniti putovanje i poduzeti druge slične korake.
Veleposlanici zemalja EU-a u petak će se ponovo sastati i razgovarati o popisu pojedinaca koji bi mogli biti mete sankcija. O svim sankcijama odluku treba donijeti jednoglasno.
"Postoji dogovor o individualnim sankcijama, samo se Estonija ne slaže", rekao je jedan diplomat. "Druga velika rasprava bit će o tome trebaju li sankcije obuhvatiti i Asada".
Britanija, Njemačka i Francuska, najmoćnije zemlje EU-a predvode incijativu za uvođenje sankcija, a francuski ministar vanjskih poslova Alain Juppe u četvrtak je rekao kako postoji" volja da se sankcije brzo usvoje".
O mogućim sankcijama protiv najužega kruga ljudi oko Asada razgovarala je i američka državna tajnica Hillary Clinton s talijanskim ministrom vanjskih poslova Francom Frattinijem.
Postignu li ministri u petak dogovor, EU-ove će vlade moći taj paket mjera službeno odobriti u ponedjeljak, rekao je drugi diplomat.