Sudionici marša, koji su ove godine stigli iz Izraela, SAD-a, Francuske i Latinske Amerike, i ove su, kao svake godine prešli pješice tri kilometra koja razdvajaju mjesto Auschwitz od mjesta Birkenau, glavnoga mjesta istrebljenja Židova. U povorci je bilo i Židova koji su preživjeli holokaust te gotovo 2.000 mladih Poljaka, kao i bivši Veliki rabin aškenaski iz Izraela Meir Lau.
"Za mene i moje unuke ovo je prvi marš preživjelih. Ovuda sam prošao toliko puta tijekom rata, jer je vrlo bolno prolaziti ovim putem ponovno", rekao je za France presse 85-godišnji Haim Fuchs, bivši zatočenik Auschwitza, podrijetlom iz poljske regije Lodz koji trenutačno živi u Velikoj Britaniji. "Ono na što želimo skrenuti pozornost maršem preživjelih su tolerancija i nada u bolji život", rekao je 27-godišnji Ricardo Veigs iz Brazila.
Marš živih prvi je put organiziran 1988. godine i od tada se održavao svake dvije godine. Od 1995. godine održava se svake godine na godišnjicu holokausta. Od početka devedesetih godina u maršu sudjeluju i mladi nežidovi, katolici, pravoslavci i pripadnici drugih religija. Više od 1,1 milijuna muškaraca, žena i djece, uglavnom Židova, nacistička Njemačka poslala je iz svih europskih zemalja u Auschwitz-Birkenau, najveći logor smrti od svibnja 1940. do siječnja 1945.