Reuters javlja da se rano ujutro ispred spomenika žrtvama černobilske katastrofe u Slavutiču, oko 50 kilometara sjeverno od Černobila, okupilo više stotina ljudi, uglavnom udovica poginulih radnika u nuklearki i radnika koji su sudjelovali u sanaciji terena, paleći svijeće za, kako se službeno navodi, 30-ak pogionulih na licu mjesta i 18.000 ljudi koji su preminuli od posljedica radijacije.
Agencije javljaju da će se glavni događaj održati u samom Černobilu, gdje se očekuju predsjednici Ukrajine i Rusije, Viktor Janukovič i Dmitrij Medvedev, kao i patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril.
Patrijarh Kiril je na noćašnjoj komemorativnoj liturgiji kazao da "svijet nije upoznao katastrofu u mirnodopskim vremenima koja bi se mogla usporediti s onim što se dogodilo u Černobilu".
Predsjednik Janukovič je ponovo uputio poziv za prikupljanjem sredstava za izgradnju bunkera oko nuklearnog reaktora i podsjetio da Ukrajini, i nakon donatorske konferencije na kojoj je prikupljeno 550 milijuna eura, još uvijek nedostaje 300 milijuna eura.
Ruski šef države Medvedev je kazao da će Černobil zauvijek ostati "simbol velike ljudske tuge, zajedničke tuge Rusije, Ukrajine i Bjelorusije, koju dijeli i cijela međunarodna zajednica".
Černobilska katastrofa više nego ikada aktualna je ovih dana u Japanu, koji je nakon razornog potresa i tsunsmija pogođen i nuklearnom nesrećom u Fukushimi.
Japan je u utorak istaknuo da su nesreće u Černobilu i Fukushimi "potpuno različite prirode", kazao je glasnogovornik japanske vlade Yukio Edano.
"Količina ispuštene radioaktivnosti u Fukushimi je desetina one u Černobilu", rekao je.
Prema izvještaju UN-a iz 1995. godine broj neposredno i indirektno stradalih od nesreće u Černobilu iznosi devet milijuna ljudi.