Britansko-francuska ekipa s 20-ak članova savjetovat će pobunjenike o prikupljanju informacija, logistici i komunikacijama. Kao naznaka ozbiljnosti poteza, tim će voditi zajednički stožer, doznaje Guardian.
Dužnosnici ističu da je tim sastavljen od savjetnika, a ne instruktora, te da oni neće biti uključeni u obuku ili naoružavanje pobunjenika, odnosno u planiranje vojnih operacija. Nema planova da tim ide u Misratu, dodali su dužnosnici.
Britanski ministar vanjskih poslova William Hague rekao je da će savjetnički tim "omogućiti Velikoj Britaniji nadogradnju na poslu koji je već obavljen sa savjetima i potpori Nacionalnom tranzicijskom vijeću (NTC), u tome kako bolje zaštititi civile".
"Oni će savjetovati NTC o tome kako unaprijediti vojnu organizacijsku strukturu, komunikacije i logistiku, uključujući kako najbolje raspodijeliti pomoć i isporučiti humanitarnu medicinsku pomoć", rekao je Hague, dodajući da će britanski dio tima činiti "iskusni vojni časnici".
David Davies, bivši član konzervativne vlade, zatražio je da parlament raspravi o promjeni misije u Libiji.
"Puno ljudi će to vidjeti kao deformiranje misije, neki od nas kao neizbježan ishod", rekao je on.
Utjecajni član Liberalno-demokratske stranke Sir Menzies Campbell, upozorio je na mogućnost da Britanija zaglibi u Libiji, slično kao i SAD u Vijetnamu.
"Slanje savjetnika uz ograničenu namjenu vjerojatno je u skladu s odredbama Rezolucije 1973, ali se ne smije gledati kao prvi stadij daljnjeg vojnog razmještanja. Vijetnam je počeo s time da je američki predsjednik poslao vojne savjetnike. Moramo nastaviti s oprezom", rekao je Davies.
General Lord Dannat, bivši glavni zapovjednik britanske vojske, kazao je kako je slanje savjetnika u Bengazi "potpuno logičan daljnji korak da se ostvare legitimni ciljevi", te da, unatoč kritikama, Britanija treba široko tumačiti mandat UN-a kako bi se izbjegao kolaps misije.
U međuvremenu, britanski, francuski i danski zrakoplovi NATO-a proširili su ciljeve u Libiji i na satelitske komunikacijske sustave, te na telefonske centrale, rekli su dužnosnici. Udari koji su izvedeni u protekla dva dana, predstavljaju jasan "pomak" u politici odabira ciljeva, dodali su.
Britanska podmornica HMS Trijumf, koja se vratila na Mediteran nakon opskrbe s raketama Tomahawk, u protekla je dva dana ispalila nekoliko krstarećih raketa na libijske komunikacijske ciljeve, navodi Guardian.
Oana Lungescu, glavna glasnogovornica NATO-a, rekla je na brifingu u Bruxellesu da je koalicija izvela više od 2,800 letova, 1,000 na tjedan, od kojih su tijekom polovice letova izvedeni napadi. NATO je 5. travnja od SAD-a preuzeo vođenje operacije nametanja UN-ove zone zabrane leta u Libiji.
Brigadni general Mark van Uhm, NATO-ov zapovjednik savezničkih operacija, opisao je situaciju na terenu u Libiji kao "fluidnu sa stalnim mjenama". Uništeni su bunkeri za streljivo, radari, raketni lanseri, tenkovi i komunikacijska struktura, "ali ništa ne naznačuje" da Moamer Gadafi ima namjeru raspustiti svoje snage.
General je rekao da je NATO u noći na utorak pogodio mobilne raketne lansere i oklopna vozila u blizini grada Misrate, dodajući kako se sa zračnim snagama ne mogu zaustaviti borbe u samom gradu. Pobunjenici su upozorili da bi opkoljena Misrata mogla pasti u ruke Gadafijevih snaga u idućih nekoliko dana.