Radi se o manjim promjenama u ZOR-u koje se prvenstveno tiču rasporeda i preraspodjele radnog vremena, korištenja godišnjih odmora u slučaju promjene poslodavca, te pojašnjenja oko otkaza radnicima s profesionalnom nesposobnošću za rad.
Izmjene su također usklađene s direktivama EU i usuglašene s Europskom komisijom, tako da njihovo usvajanje neće stvoriti probleme u završetku pregovora o ulasku Hrvatske u EU, napomenuto je uz najavu da bi Hrvatski sabor to trebao prihvatiti po hitnom postupku, pogotovo jer su u ovom slučaju zadovoljni i sindikati i poslodavci.
Mnogo teže bit će postići suglasnost oko interesnih pitanja koja će biti rješavana u drugoj fazi, kada će doći na red i pitanja poput primjene pravilnika o radu ili trajanja kolektivnih ugovora (KU).
U drugoj fazi pregovora išlo bi se u pravcu rješenja da pravilnik o radu više ne bude institut koji regulira plaće, već bi se to pitanje rješavalo isključivo kolektivnim pregovorima ili ugovorom o radu, ističu u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva.
Plaće se ne bi smjele uređivati jednostrano, tako da poslodavac donese pravilnik, već kroz pregovore dviju strana - poslodavca i sindikata ili poslodavaca i radnika. To je rješenje u duhu EU prakse i zakonodavstva, a Vlada se na to obvezala i sporazumom koji je premijerka Jadranka Kosor 23. studenog prošle godine potpisala sa čelnicima sindikalnih središnjica.
S druge strane, neke pravilnike ne bi trebalo dirati, npr. o naknadi za prijevoz, jer bi njihovim ukidanjem bila smanjena određena radnička prava.
U sporazumu od 23. studenog također se navodi kako produžena primjena pravnih pravila može trajati još godinu dana nakon isteka KU-a, što u Ministarstvu ocjenjuju "velikim korakom naprijed" u odnosu na postojeće stanje kada su neki KU-i praktično vječni.