Na završetku proljetnog zasjedanja 187 država članica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i SB-a pozvalo je te dvije ustanove da bdiju i aktivno pomognu arapske zemlje čije gospodarstvo trpi zbog narodnih pobuna.
Međutim, neke države protive se uplitanju financijskih ustanova u politiku.
"Ne smijemo zaboraviti da je tuniska revolucija počela samoubojstvom trgovca voćem i povrćem jer su ga zlostavljale vlasti (...) Moderno višestranačje mora priznati da je ulaganje u civilno društvo jednako važno za razvoj, na Bliskom istoku i drugdje, koliko i ulaganje u infrastrukturu, poduzeća, tvornice ili poljoprivredu", rekao je u Washingtonu direktor SB-a Robert Zoellick.
Međunarodni monetarni i financijski odbor (IMFC), tijelo koje određuje političke smjernice MMF-a, upozorilo je da bi "pogoršanje uvjeta na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi moglo ugroziti svjetski gospodarski rast", a na njega će utjecati i "tragični događaji u Japanu".
MMF je zato pozvao međunarodne ustanove da donesu zajednički akcijski plan za pomoć regiji. Predviđa se da će arapske zemlje uvoznice nafte u 2011. imati rast od 2 posto što je nedovoljno za njihov demografski rast zbog rasta cijena energije i hrane.
Proljetno zasjedanje bilo je prigoda za prijelazne vlasti Tunisa i Egipta da zatraže financijsku pomoć.
"Čekati da se stanje stabilizira značilo bi propustiti prigodu da djelujemo sada", rekao je Zoellick novinarima, a brojne su zapadne zemlje podržale njegovo stajalište.
Neke države misle drukčije, primjerice ruski ministar financija Aleksej Kudrin koji je poručio da se "SB mora strogo distancirati od politike" i pozvao ustanove Bretton Woodsa da "izbjegnu svaku političku izjavu o sukobima".
Jednaku je primjedbu iznijela i Saudijska Arabija. Njezin ministar financija Ibrahim Al-Asaf pozvao je SB da "poštuje svoj nepolitički mandat".