(6.00 po srednjoeuropskom vremenu, subota).
Obama je održao jednosatni sastanak s predsjednikom Predstavničkog doma Kongresa, republikancem Johnom Boehnerom i s čelnikom senatske većine, demokratom Harryjem Reidom, a razgovore su njegovi pomoćnici opisali kao "ozbiljne, uredotočene i iskrene".
"Napravili smo određeni dodatni napredak ove večeri", kazao je Obama, dodajući da će članovi osoblja nastaviti s radom tijekom noći, kako bi prije isteka roka postigli sporazum kojim bi se izbjegla obustava rada savezne vlade, prenosi u petak MSNBC News.
Ističući kako "nije spreman izraziti divlji optimizam", dodao je da "ujutro očekuje odgovor".
"Nadam se da ću Amerikancima moći objaviti relativno rano tijekom dana da je obustava rada vlade izbjegnuta", rekao je Obama.
Bijela kuća je objavila u četvrtak navečer da je Obama odgodio posjet Indiani, planiran za petak. Obje stranke nastoje izbjeći da krivnja za obustavu rada vlade padne na njih, pa međusobno prebacuju odgovornost za neuspjeh u postizanju kompromisa.
Republikanci traže da se u proračunu za idućih šest mjeseci do kraja fiskalne godine 30. rujna, rashodi smanje za 61 milijardu dolara, što je jedna desetina njihova plana proračunske štednje do 2021. godine.
Obamina administracija pristaje na uštede do 33 milijarde dolara, a kompromisno rješenje traži se na razini smanjenja rashoda od oko 40 milijardi dolara, izvješćuje američki tisak.
Harry Reid je u četvrtak navečer izjavio kako se unatoč svim dosadašnjim pregovorima "nikada do sada nije stiglo do cilja", odnosno do sporazuma, ali se "jako nada" da će se to dogoditi u petak.
Ako Kongres i Bijela kuća ne postignu sporazum u petak do ponoći, kada prestaju biti na snazi sadašnje zakonske mjere o privremenom financiranju vlade, dijelovi državne uprave će se zatvoriti.
To znači da će oko 800.000 državnih službenika biti poslano na prisilni dopust, a niz vladinih usluga će se zaustaviti, iako će bitne službe, kao što su policija, pravosuđe, službe sigurnosti i dalje funkcionirati.
Američkim vojnicima u Iraku, Afganistanu i diljem svijeta plaće će kasniti.
Prema CNN-ovu pregledu mogućih učinaka obustave rada na pojedine državne službe, svi nacionalni parkovi u SAD-u bit će zatvoreni u subotu do 12.01 sati. Parkovne službe, osim policije, neće raditi, a građani koji kampiraju u parkovima dobit će 24 sata da ih napuste.
Svi savezni sudovi ostat će otvoreni, ali će suci biti ohrabreni da rade od kuće, posebno žalbeni suci. Suđenja koja su u tijeku, vjerojatno će se nastaviti, posebice kazneni procesi. No, mnoge će sudske službe biti zatvorene ili će raditi ograničeno, poput urudžbenih ureda i službe nadzora za osobe na uvjetnoj slobodi.
Na polju nacionalne sigurnosti bit će zatvoren Ured za nacionalno izviđanje (NRO), dok će Nacionalna obavještajna agencija za geosatelitsko izviđanje (NGIA) na poslu zadržati samo najnužniji kadar.
U ministarstvu domovinske sigurnosti, obustava može utjecati na administrativno i pomoćno osoblje, obične vize neće se izdavati već samo hitne vize. Većina carinskih i pograničnih službi nastavit će s normalnim radom kao i dio imigrantskih službi.
U State Departmentu će se izdavati samo hitne putovnice. Porezna uprava (IRS) bit će zatvorena. Kontrola leta normalno će raditi.
Obustava rada zahvatit će dio službi za ratne veterane, kao i dio socijalnih i medicinskih usluga u programima za starije i siromašne građane - Medicare i Medicaid. Također će biti zatvoren Nacionalni institut za zdravlje. Agencija za zaštitu okoliša (EPA) neće raditi.
Glavnina kongresnog osoblja ići će na neplaćeni odmor, a zastupnici u Kongresu nastavit će primati plaću.
Djelomična obustava rada savezne vlade zahvatit će i Bijelu kuću, gdje će biti zatvoren centar za posjetitelje i suvenirnica.