Podsjetio je da se taj dan već nekoliko godina obilježava u Hrvatskoj čime se podsjeća na jedinstvenu sudbinu romskog naroda, naseljenost i raseljenost po cijeloj planeti, kao i na brojne stvarne probleme u konkretnim životnim sredinama.
Romska nacionalna manjina pripada u one koje s punim pravom smiju očekivati pojačanu skrb, rekao je Predsjednik. "Svjestan sam ne lakog životnog položaja mnogih Roma u Hrvatskoj i upoznat sam s njihovim problemima i znam da treba još mnogo učiniti da bi se ukupni položaj Roma u Hrvatskoj poboljšao do zadovoljavajuće razine", istaknuo je predsjednik Josipović.
"Drago mi je što mogu reći da se društvena svijest u odnosu na Rome i njihove probleme uvelike promijenila na bolje i da hrvatsko društvo na različitim razinama poduzima razne akcije u korist romske zajednice", naglasio je Predsjednik. Podsjetio je da se Republika Hrvatska uključila u akcijski plan desetljeće za Rome 2005. do 2015., ali i prije toga Vlada je u listopadu 2003. donijela Nacionalni program za Rome čime je pokazana opredijeljenost za provedbu konkretnih programa na poboljšanju stausa Roma Hrvatskoj.
Pri tom je istaknuo važnost uključivanja sve romske djece i mladeži u obrazovni u sustav kao i rješavanje niza drugih problema, primjerice stanovanja i zapošljavanja i tu su učinjeni značajni pomaci. Sve veći broj Roma zauzima javne pozicije i romska zajednica ima i svog zastupnika u Hrvatskom saboru i predstavnike u lokalnoj samoupravi u političkim strankama i to je velik napredak u odnosu na stanje od prije nekoliko godina. Za Rome se kaže da nemaju državu, ali vaša država je Hrvatska, poručio je Josipović predstavnicima romskih udruga.
U njihovo ime Predsjedniku je zahvalio saborski zastupnik nacionalnih manjina Nazif Memedi podsjetivši kako je upravo na njegovu inicijativu usvojen amandman kojim je u preambulu Ustava uvrštena i romska manjina uz ostale 22 nacionalne manjine.
Susretu je, među ostalima, bio nazočan i predsjednik vladinog Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer.