Povjerenstvo je objasnilo da birački materijali nisu stigli u sve izborne jedinice uključujući glavni grad Abuju te u nekoliko saveznih država u delti Nigera na jugu, kao i u srednjem i sjeveroistočnom dijelu zemlje pa izbori nisu održani prošle subote, iako su se birači već počeli okupljati pred biralištima.
Očekuje se da će izbori pomoći zemlji da konačno prekine s praksom kaotičnih izbora koje su pratili namještanja rezultata i nasilje. Na parlamentarnim izborima vladajuća Narodna demokratska stranka (PDP) trebala bi zadržati većinu u saveznom parlamentu, ali i izgubiti neke regije. PDP sada ima više od tri četvrtine parlamentarnih mjesta i kontrolira 27 od 36 nigerijskih država.
Etnički složena država od 250 različitih skupina, Nigerija je podijeljena na uglavnom muslimanski sjever i kršćanski jug. Iza Južnoafričke Republike drugo je najveće gospodarstvo subsaharske Afrike i najveća izvoznica sirove nafte na kontinentu te sedma u svijetu po zalihama prirodnog plina.
To bogatstvo učinilo je Nigeriju jednim od najbrže rastućih gospodarstava u svijetu s oko sedam posto, ali je zbog njega zadnjih 50 godina zapostavljena poljoprivreda i proizvodnja te zemlja potpuno ovisi o izvozu nafte.
Službena nezaposlenost je 20 posto i znatno je viša u gradovima, a od 150 milijuna stanovnika njih više od polovice živi s manje od dva dolara na dan. Očekivani životni vijek od 48,4 godine svrstava Nigeriju uz bok Čadu i Sijera Leoneu, najsiromašnijima u zapadnoj Africi.
Zbog siromaštva česte su krađe nafte koje katkad završe katastrofalnim eksplozijama naftovoda i ljudskim žrtavama, kao i otmicama stranih radnika u delti Nigera radi golemih otkupnina. Stanovništvo u takvoj bijedi u političarima vidi elitu zabavljenu izborima koji će slabo utjecati na poboljšanje njihovih života i zato će pobijediti stranke koje će se pokazati drukčijima, ističu analitičari i strani diplomati.
Kampanja je bila manje nasilna nego dosad.
Strani diplomati nadaju se da će izbori biti pošteniji i vjerodostojniji nego 2007., što je važno sada jer međunarodnoj zajednici treba stabilnost, a ne još jedno žarište pored sukoba u Libiji i Obali Bjelokosti.
Nigerija mora pokazati demokratsku zrelost i zato jer predsjeda regionalnim blokom Zapadne Afrike (ECOWAS), jer je vodeća u Afričkoj uniji i teži postati stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a.