Odgoda je veliki udarac očekivanjima da će izbori, prvi u nizu koji se održavaju ovoga mjeseca, pomoći zemlji da konačno prekine s praksom kaotičnih izbora koje su pratili namještanja rezultata i nasilje.
Birački materijali nisu na vrijeme stigli u glavni grad Abuju te u nekoliko saveznih država u delti Nigera na jugu, te u srednjem i sjeveroistočnom dijelu zemlje.
Biračko povjerenstvo izrazilo je uvjerenost da će u ponedjeljak sve biti spremno za glasovanje.
Sljedeće subote u Nigeriji bi trebali biti održani predsjednički, a tjedan nakon toga i lokalni izbori u 36 saveznih država.
Očekivalo se da će na parlamentarnim izborima vladajuća Narodna demokratska stranka (PDP) zadržati većinu u saveznom parlamentu, ali i izgubiti neke regije. PDP sada ima više od tri četvrtine parlamentarnih mjesta i kontrolira 27 od 36 nigerijskih država.
Etnički složena država od 250 različitih skupina, Nigerija je podijeljena na uglavnom muslimanski sjever i kršćanski jug. Iza Južnoafričke Republike drugo je najveće gospodarstvo subsaharske Afrike i najveća izvoznica sirove nafte na kontinentu te sedma u svijetu po zalihama prirodnog plina.
To bogatstvo učinilo je Nigeriju jednim od najbrže rastućih gospodarstava u svijetu s oko sedam posto, ali je zbog njega zadnjih 50 godina zapostavljena poljoprivreda i proizvodnja te zemlja potpuno ovisi o izvozu nafte.
Službena nezaposlenost je 20 posto i znatno je viša u gradovima, a od 150 milijuna stanovnika njih više od polovice živi s manje od dva dolara na dan. Očekivani životni vijek od 48,4 godine svrstava Nigeriju uz bok Čadu i Sijera Leoneu, najsiromašnijima u zapadnoj Africi.
Zbog siromaštva česte su krađe nafte koje katkad završe katastrofalnim eksplozijama naftovoda i ljudskim žrtavama, kao i otmicama stranih radnika u delti Nigera radi golemih otkupnina. Stanovništvo u takvoj bijedi u političarima vidi elitu zabavljenu izborima koji će slabo utjecati na poboljšanje njihovih života i zato će pobijediti stranke koje će se pokazati drukčijima, ističu analitičari i strani diplomati.
Kampanja je bila manje nasilna nego dosad, no demokracije ne počinju niti završavaju izborima, prenosi Reuters ocjene promatrača koji drže malo mogućim da se Nigeriji dogode poslijeizborne pobune poput sjevernoafričkih i bliskoistočnih prosvjeda.
Strani diplomati nadaju se da će izbori biti pošteniji i vjerodostojniji nego 2007., što je važno sada jer međunarodnoj zajednici treba stabilnost, a ne još jedno žarište pored sukoba u Libiji i Obali Bjelokosti.
Nigerija mora pokazati demokratsku zrelost i zato jer predsjeda regionalnim blokom Zapadne Afrike (ECOWAS), jer je vodeća u Afričkoj uniji i teži postati stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a.