Predsjednik Hrvatskog društva za nuklearnu medicinu, prim. dr. Stanko Težak, u priopćenju ističe kako sveučilišne bolnice, u kojima se podučavaju studenti medicine i odgajaju novi specijalisti, nemaju više vrhunsku opremu, te ne mogu adekvatno provoditi program specijalizacije i stručno usavršavanje u tom području, pa postoji mogućnost da vrhunski specijalisti napuste sveučilišne bolnice.
To pak dugoročno usporava napredak struke a bolesnike lišava mogućnosti dobivanja drugog mišljenja.
"Nadamo se da se to neće dogoditi i da će zdravstveni autoriteti ipak omogućiti nabavku vrhunske tehnologije za vodeće zdravstvene ustanove naše države", navodi se u priopćenju.
Hrvatsko društva za nuklearnu medicinu također ističe kako je neosnovano širenje straha od navodno visokih doza zračenja za bolesnike prilikom PET/CT pretrage, jer postoje smjernice za upućivanje na pretrage koje se temelje na preporukama i smjernicama Europskog udruženja za nuklearnu medicinu.
Pri donošenju odluke važna je dobra suradnja liječnika koji upućuje bolesnika na pretragu i onog koji je izvodi, a po potrebi i odluka multidisciplinarnog tima. Pritom se odmjerava boljitak bolesnika nasuprot male vjerojatnosti štetnog djelovanja ionizirajućeg zračenja na zdravlje, no ne smije se dozvoliti bolesnicima da samostalno zahtijevaju takve dijagnostičke postupke, pa makar ih i sami željeli platiti, ističe se u priopćenju.