Popijač je to izjavio upitan o najavi da će Vlada na sjednici u subotu predložiti izmjene zakona o privatizaciji Ine po kojima nitko ne bi mogao imati više od 49 posto dionica hrvatske naftne kompanije.
"Mi danas imamo situaciju da se na tržištu događa kupovina dionica gdje u suštini ne znamo tko ih kupuje i želimo ovom inicijativom reći da sprječavamo zapravo neprijateljsko preuzimanje”, rekao je Popijač ističući da vlada želi zaštiti interese dvaju stateških partnera - hrvatske vlade i MOL-a.
"Želimo vidjeti tko stoji iza tog preuzimanja, ali ne radi se o bilo kakvoj diskriminacija od strane vlade prema bilo kome", rekao je dodajući da će ovu reakciju vlade sigurno netko protumačiti kao "prepisivanje inicijative SDP-a".
Popijač je ustvrdio da to nema nikakve veze s inicijativom SDP-a.
"To zaista nema nikave veze s SDP-om inicijativom koja je bila promovirana negdje sredinom prosinca, dakle točno u onom vremenu kad je MOL predao sasvim legitimnu incijativu odnosno javnu ponudu preuzimanje dionica, umjesto kupovine dionica od manjih dioničara", kazao je dodajući da su ta SDP-ova inicijativa i prijedlog zakon bili usmjereni protiv preuzimanja većinskog vlasništva od strane MOL-a.
Popijač je kazao kako misli da je "naš regulator (Hanfa) reagirao ispravno i zaustavio je trgovinu dionicama".
"Mislim da će i druga tijela i institucije države učiniti svoje i da će se na kraju morati vidjeti tko je u suštini iza svega, čiji je to novac. Mi znamo da je više od 75 milijuna eura uloženo u te dionice", rekao je dodajući kako hrvatska vlada želi biti sigurna da se ne radi o pranju novca.
"Mi ne pretpostavljamo da MOL kao naš strateški partner čini bilo što što nije u skladu sa zakonom", rekao je.
Premijerka Jadranka Kosor jučer je najavila da će vlada u subotu predložiti izmjene zakona o privatizaciji Ine tako da ubuduće nitko ne može imati više od 49 posto dionica u Ini. Objasnila je da su pripreme za izmjenu tog zakona na tragu "događaja vezanih za odluku Hanfe".
Naime, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) je u ponedjeljak, 28. ožujka, privremeno obustavila trgovanje dionicama Ine na Zagrebačkoj burzi, a obustava će trajati do kraja trgovinskog dana 1. travnja.
Hanfa je u objašnjenju navela da je u predmetu nadzora nad trgovanjem dionicama Ine utvrdila značajno trgovanje od strane inozemnih investitora te je, u cilju transparentnosti trgovanja, zaštite ulagatelja i osiguranja redovitog i pravilnog trgovanja na tržištu kapitala, od nadležnih stranih regulatora zatražila relevantne podatke nužne za utvrđivanje činjenica od značaja za nadzor.
Hanfa je u ponedjeljak objavila i priopćenje u kojem je navela da je raspoložive podatke o investitorima i tijeku trgovanja dionicama Ine "dostavila drugim službenim tijelima u Hrvatskoj na postupanje iz njihove ovlasti i nadležnosti" te da "saznanja iz dnevne obrade podataka o trgovanju kao i dodatne informacije od inozemnih regulatora mogu biti od utjecaja na daljnje postupanje Agencije u smislu obustave trgovanja".
U mađarskom MOL-u danas su na upit o odluci Hanfe kazali kako odluke Hanfe ne komentiraju.
Na upit o vladinim najavama zakonskih izmjenama prema kojima nitko ne bi mogao imati više od 49 posto dionica Ine, u MOL-u kažu da "u ovom trenutku to ne mogu komentirati, jer još nisu vidjeli konkretan prijedlog". "Općenito, i dalje vjerujemo da je vlasnički udio od 50 posto ograničene važnosti s obzirom na važeći ugovor dioničara", rekao je glasnogovornik MOL grupe Domokos Szollar.