Tužitelji tvrde da je Perišić odgovoran za zločine koje su počinile snage bosanskih i hrvatskih Srba jer ih je kontrolirao preko zapovjednika koji su iz Vojske Jugoslavije prebačeni u njihov sastav, kao i oružjem i drugom logističkom pomoći koju im je pružao u etničkom čišćenju tijekom rata u BiH i Hrvatskoj. Tužitelji smatraju da su slijedom toga Vojska Jugoslavije zajedno s vojnim snagama bosanskih i hrvatskih Srba djelovale kao jedna oružana sila.
Obrana je pak u srijedu tvrdila da Perišić nije imao kontrolu ni nad jednim oficirom koji je upućen preko kadrovskih centara, koje je osobno osnovao, u vojsku bosanskih i hrvatskih Srba, od trenutka kad su ušli u sastav tih snaga na području BiH i okupiranih dijelova Hrvatske.
Perišićevi branitelji stoga su pozvali sudsko vijeće da odbace glavnu tezu tužitelja da su zapovjednici i najvažniji oficiri vojske bosanskih i hrvatskih Srba bili zapravo pripadnici Vojske Jugoslavije i da je general Perišić nad njima imao efektivnu kontrolu.
"Mladića nitko nije kontrolirao i on je radio što je htio i kada je htio", poručila je njegova obrana koja je poricala da ikakav značaj ima činjenica gotovo istodobnog Mladićeva unapređenja u hijerarhiji Vojske Jugoslavije i vojske Republike Srpske.
Za Perišićevu obranu činjenica da su ti oficiri i dalje dobivali plaću i ostvarivali sva ostala prava preko VJ nije dokaz Perišićeve kontrole nad njima.
Tužitelji su u utorak zatražili kaznu doživotnoga zatvora za Perišića.