"Moramo ukazati na to da s obzirom na predstojeće pokrajinske izbore pritisak na političare raste i da prema tome ni odluke nisu uvijek racionalne", rekao je Bruederle, kako javlja "Sueddeutsche Zeitung", na jednom sastanku Saveza njemačkih industrijalaca (BDI) sredinom ožujka. Po pisanju muenchenskog dnevnika, predstavnici industrije su od ministra gospodarstva Bruederlea zatražili objašnjenje odluke demokršćansko-liberalne vlade Angele Merkel, koja je nakon nuklearne katastrofe u Japanu odlučila privremeno isključiti sedam njemačkih nuklearnih elektrana te je uvela moratorij na prošlogodišnju odluku o produljenju rada njemačkih nuklearki.
Bruederle, poznat kao pobornik korištenja nuklearne energije, kazao je također kako prilikom odlučivanja o nuklearkama treba imati obzira prema gospodarskim sektorima koje koriste velike količine električne energije.
Savezna vlada je ujesen prošle godine, unatoč otporu širokih slojeva društva, produljila ranije ograničeni radni vijek njemačkih nuklearki da bi sada, pod pritiskom događaja u Japanu, relativizirala odnosno "zamrznula" tu odluku dok se pitanje nuklearki ponovno ne razmotri.
Glasnogovornik njemačke vlade Steffen Siebert reagirao je u četvrtak na napise u "Sueddeutsche Zeitungu" te je naglasio kako promjena stajališta savezne vlade u odnosu na nuklearnu energiju nije povezana s predstojećim pokrajinskim izborima. Nakon što su svi njemački mediji prenijeli izjavu ministra gospodarstva, napise u "Sueddeutsche Zeitungu" opovrgao je i sam Bruederle tvrdeći da je sadržaj njegove izjave "krivo prenesen".
Predsjednik zastupničkog kluba stranke Zeleni u Bundestagu Juergen Trittin izjavio je kako je Bruederle samo potvrdio ono čega su građani svjesni.
"Građani su znali da je Merkeličina iznenadna promjena stajališta glede nuklearne energije predizborni manevar. Oni su to znali i prije Bruederleova priznanja pred industrijalcima", rekao je Trittin.
Oporbena stranka Ljevice izrazila je mišljenje kako kancelarka Merkel ima dva izbora: otpustiti Bruederlea ili ga uzeti u zaštitu, čime bi i sama priznala obmanjivanje građana.
U nedjelju se u saveznim pokrajinama Baden-Wuertenberg i Rheinland-Pfalz (Porajnje-Falačka) održavaju izbori za pokrajinski parlament.
U Baden-Wuertenbergu vladajućoj Kršćansko-socijalnoj uniji prijeti gubitak vodećeg položaja. Promatrači procjenjuju kako je promjena stajališta Angele Merkel prema nuklearkama ustupak sve većem broju građana koji, posebice nakon katastrofe u Japanu, žele gašenje njemačkih nuklearnih elektrana. Stranka Zeleni u Baden-Wuertenbergu postala jedna od vodećih političkih snaga i prijeti smjenjivanjem CDU-a na čelu ove savezne pokrajine.