Skup, koji je održan u polupraznoj dvorani SKUC-a, organizirale su studentske udruge Financijski Klub i eSTUDENT u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu. Okrugli stol predstavlja jednu od aktivnosti koja se organizira u okviru studentskog projekta "Studenti protiv korupcije" s ciljem poticanja studenata, predstavnika akademske zajednice i šire javnosti na razgovor o suzbijanju korupcije.
Prorektorica Sveučilišta u Zagrebu Ksenija Turković kazala je kako se Sveučilište nakon afere Indeks našlo u svojevrsnom vakumu i shvatilo da mnogo toga nije regulirano i nema standarda. Stoga je, kazala je, prije dvije godine Europskoj komisiji prijavljen projekt vezan za korupciju, koji je ovih dana odobren, a što je važno za Sveučilište i društvo.
Večerašnji skup prilika je da se promovira projekt vezan za borbu protiv korupcije na sveučilištu te animiraju studenti i nastavnici da se uključe u njega, kazala je Turković.
Projekt će se sastojati od tri dijela - prvi će istraživati koliko ima korupcije i drugih negativnih pojava (seksualno uznemiravanje, mobing i dr.) te gdje studenti i nastavnici vide mogućnosti i najefikasnije načine borbe protiv toga. Drugi dio projekta će osmisliti mehanizme, propise i na koji se način nositi s korupcijom, dok će treći dio projekta biti usmjeren na prevenciju i edukaciju.
Ksenija Grubišić s Pravnog fakulteta u Zagrebu izvijestila je o pripremi ankete o korupciji koja će se provesti među studentima i zaposlenicima fakulteta. Kazala je kako će biti zanimljivo vidjeti "rubna područja" korupcije, odnosno, odgovore vezane za prepisivanje na ispitima, kupovanje knjiga profesora ispitivača kao uvjet za prolaz na ispitima i slična aktualna pitanja.
Zamjenik predsjednice Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu Alan Uzelac s Pravnog fakulteta podsjetio je da je nakon afere Indeks osnovano povjerenstvo koje je izradilo preporuke za borbu protiv korupcije i rekao da međutim nije dovoljno učinjeno iako su od afere Indeks prošle dvije godine. Upozorio je na važnost dosljednog i ozbiljnog provođenja Etičkog kodeksa, koji nije "akt ćudoredne policije".
Ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje Jasmina Havranek smatra da je ta agencija posredno uključena u suzbijanje korupcije, za koju drži da je ima svuda te da nije samo obilježje naše zemlje. Misli kako još nisu definirani korupcijski elementi te da u borbi protiv nje treba jačati svijest u društvu i u tom duhu odgajati djecu od najranije dobi.
Jelena Berković iz Gonga govorila je o svojim iskustvima i pritiscima koje je doživljavala kao novinarka pišući 2000. o korupciji u Studentskom zboru, a predsjednik te organizacije Ivan Bota pohvalio se kako u Studentskom zboru nije zabilježena prijava protiv korupcije.