Pojasnila je da s obzirom na razmjere incidenta i velike udaljenosti koje zračenje prelazi preko Pacifika, sjeverne Amerike i Atlantika pri čemu se razrjeđuje pod utjecajem atmosferske disperzije i depozicije, ne predstavlja realnu opasnost za područje Hrvatske. Pri tome treba naglasiti da korišteni model ne uzima u obzir mokru depoziciju što znači da će u slučaju oborina koncentracije biti još niže, rekla je Jeričević.
Prema službenom izvješću Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) radijacija iz nuklearnog postrojenja u Fukushimi kreće na istok preko Pacifika.
To je potvrđeno modelom pokrenutom na DHMZ-u, koji počevši od 15. ožujka pokazuje kretanje zračenja u idućih trinaest dana, sa završetkom 29. ožujka. Zračenje iz izvora je kontinuirano za vrijeme promatranog razdoblja, a prikazani rezultati su osrednjena dnevna prostorna razdioba koncentracija u sloju od površine do 100 metara i količine onečišćenja bile bi od 1000 do 10000 puta manje od zračenja na izvoru, navodi u izvješću o strujanju onečišćenja Amela Jeričević.