FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DHMZ: u veljači temperatura u unutrašnjosti niža od prosjeka

Autor: mbuj
ZAGREB, 7. ožujka 2011. (Hina) - U veljači je u unutrašnjosti Hrvatske prevladavala niža, a na Jadranu viša (osim Senja i Šibenika) srednja mjesečna temperatura zraka od višegodišnjeg prosjeka, objavio je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) u svojoj ocjeni mjeseca.

Temperatura je odstupala od -1,3 Celzijeva stupnja u Šibeniku, preko -0,9 stupnjeva u Varaždinu i -0,4 stupnja u Senju, do 1,5 Celzijevih stupnjeva na Zavižanu, a u Gospiću srednja mjesečna temperatura zraka bila je jednaka višegodišnjem prosjeku.

Glavno obilježje oborinskih prilika u Hrvatskoj u veljači bio je manjak oborina u usporedbi s višegodišnjim prosjekom (1961.-1990.), osim šireg područja Dubrovnika. Odstupanja za veljaču su u rasponu od osam posto prosjeka za veljaču (5,6 mm) u Zadru do 101 posto prosjeka (118,8 mm) u Dubrovniku. Oborinske prilike u većem dijelu Hrvatske svrstane su u dvije glavne kategorije - sušno i vrlo sušno, a šire riječko i pazinsko područje te krajnji jug Hrvatske su u kategoriji normalno.

Dana sa snježnim pokrivačem bilo je u veljači na većini postaja u unutrašnjosti. Snijega je bilo od jedan dan (Bjelovar, Daruvar, Zagreb-Grič) do 28 dana (Zavižan). Najviše snijega, 47 centimetara, bilo je na Zavižanu, 19 centimetara na Pargu, 18 centimetara u Osijeku, 12 centimetara u Slavonskom Brodu i td.

U ocjeni sezone DHMZ ističe da su ove zime prevladavale srednje temperature zraka (prosinac, siječanj, veljača), više od višegodišnjeg prosjeka. Od prosječnih vrijednosti (1961.-1990.) odstupanja su u rasponu od -0,2 Celzijeva stupnja u Poreču i Rijeci do 0,6 stupnjeva u Gospiću i Zagrebu (Grič).

Analiza zimskih količina oborine pokazuje da su one bile manje od višegodišnjeg prosjeka, osim na širem riječkom i dubrovačkom području. Količine su se kretale od 54 posto zimskog prosjeka u Bjelovaru do 120 posto u Rijeci.

(Hina) xbma yrkor

An unhandled error has occurred. Reload 🗙