"Ulazak svakog vojnika, svakog vojnog vozila u kopneni, zračni ili morski prostor kraljevine Bahrein smatramo očitom okupacijom, zavjerom protiv nenaoružanog naroda, kršenjem sporazuma i međunarodnih konvencija", objavilo je sedam oporbenih stranaka, a među njima najveća šijitska stranka Vefak.
To je jednako objavi rata, izjavila je oporba i pozvala međunarodnu zajednicu da "zaštiti bahreinski narod od opasnosti vojne intervencije", prenosi AFP.
"1.000 saudijskih vojnika ušlo je u Bahrein u ponedjeljak (...) dio su snage Vijeća za suradnju u Zaljevu (GCC)", citira Reuters saudijskog dužnosnika.
Gulf Daily News, list blizak bahreinskom premijeru, objavio je u ponedjeljak da će snage GCC-a u kojima su vojnici Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta, Katara i Omana, štititi strateška postrojenja Bahreina.
Malenom kraljevinom Bahrein više od dva stoljeća vlada sunitska dinastija, no ta zemlja jedina u Zaljevu ima većinsko šijitsko stanovništvo koje od 14. veljače prosvjedima traži ostavku vlade i demokraciju, dok analitičari strahuju od širenja prosvjeda po cijelom Arapskom poluotoku.
Šijitske zajednice u drugim državama, posebice Kuvajtu i Saudijskoj Arabiji mogle bi također početi prosvjede te bi "bahreinski nemiri mogli prerasti u regionalno sektaško nasilje koje bi se prelilo preko granica" ako bi se umiješao nearapski Iran, najveća šijitska država u regiji, kaže Ganem Nuseibe iz Partner i Cornerstone Global.
Sjedinjene Države, koje u Bahreinu imaju svoju petu flotu, pozvale su u nedjelju vladu u Bahreinu da pokaže suzdržanost i počne dijalog.
Bahreinske oporbene skupine rekle su da su s prijestolonasljednikom razgovarale o mehanizmima za nacionalni dijalog i okončanje višetjednih prosvjeda.