U strategiji srbijanske vlade traži se da Srbi budu konstitutivan narod u Crnoj Gori po uzoru na Srbe u Bosni i Hercegovini.
"Bilo koji oblik političkog djelovanja sa strane koji ima za cilj promjenu ustavnog poretka Crne Gore, kao što je to slučaj s navedenim dokumentom Vlade Srbije, izravno je miješanje u unutarnje stvari suverene države Crne Gore i potpuno je suprotno temeljnim načelima dobrosusjedskih odnosa", navedeno je u priopćenju Ureda za informiranje crnogorske vlade koje prenose mediji.
Crnogorska vlada naglašava punu posvećenost daljnjem unaprjeđenju odnosa i svestrane suradnje sa svim državama u okruženju, što je, kako se ističe, osobito prepoznato u procesu europskih integracija Crne Gore u svim relevantnim međunarodnim krugovima.
Oštro prosvjedujući zbog, kako se navodi, takva oblika miješanja u unutarnje stvari jedne suverene i neovisne države, Vlada Crne Gore zadužila je Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija da srbijanskome veleposlaniku u Crnoj Gori u najkraćem roku prenese njezino službeno stajalište o tom pitanju, kaže se u vladinu priopćenju.
Srbijanski predsjednik Boris Tadić sastao se početkom veljače u Beogradu s predstavnicima Srba iz susjednih zemalja – Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Albanije, Rumunjske i Mađarske, a povod je bila nešto prije donesena državna Strategija očuvanja i jačanja odnosa Srbije s dijasporom i Srbima u susjednim zemljama te analiza stanja u tim zemljama uoči popisa stanovništva ove godine u Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Albaniji, Crnoj Gori, Mađarskoj i Rumunjskoj. Na sastanku je, po priopćenju iz Tadićeva ureda, bilo riječi o unaprjeđenju i zaštiti prava srpskog naroda u susjednim zemljama i namjeri Srbije da razvija dobrosusjedske odnose i regionalnu suradnju te je upozoreno na potrebu da srpski narod u susjednim državama uživa isti stupanj zaštite prava kao i nacionalne manjine u Srbiji.
Crnogorska vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS) ocijenila je tim povodom da je Tadićevo okupljanje Srba iz iseljeništva i susjednih država, među kojima su i Srbi iz Crne Gore, nastavak pritiska "nacionalističkog Beograda na neovisnu Crnu Goru".
(Hina) xdram ybr