Prema njima dostupnim podacima mobilna je industrija samo na ime tog poreza prošle godine platila oko 300 milijuna kuna, i to unatoč činjenici, kako ističu, da je zabilježen znatan pad prihoda mobilnih operatora uz istodobno smanjenje potrošnje mobilnih usluga.
U takvim okolnostima i nazivajući navedeni porez i 'neopravdanim teretom' iz HT-a naglašavaju da mobilna industrija kao jedan od do sada zdravijih dijelova gospodarstva time u Hrvatskoj gubi i na investicijskom potencijalu te neće moći pratiti ritam ulaganja potrebnih za dalji razvoj, posebno novih mobilnih mreža četvrte generacije.
Napominju da će se time smanjiti i sudjelovanje mobilne industrije u BDP-u koje danas iznosi 2,6 posto.
Stoga smatraju da je što prije potrebno ukinuti taj porez, tim više što je uveden kao jedan od 'kriznih' u ljeto 2009., a drugi su 'krizni' porezi već ukinuti.
Zbog svega toga, a i temeljem primjera iz EU-a, HT razmatra mogućnosti pokretanja preispitivanja ustavnosti zakona kojim je uveden taj porez, dodajući i da taj porez ima 'diskriminatornu prirodu' jer se njima oporezuje bruto prihod od mobilnih usluga s time da mobilni operatori i dalje plaćaju porez na ostvarenu dobit. Svi drugi poduzetnici u Hrvatskoj plaćaju samo porez na ostvarenu dobit, ističu iz HT-a.