Doći će do određenih korekcija, ali nekih značajnih povećanja ili eksplozije cijena prehrambenih proizvoda neće biti, kaže ministar Čobanković napominjući kako država može povući određene mjere u granicama svojih mogućnosti, no ne može administrativno odrediti cijene.
Izražavajući uvjerenje da neće doći do eksplozije povećanja maloprodajnih cijena prehrambenih proizvoda ponovio je kako država određenim mjerama nastoji zaustaviti poskupljenja. S tim u vezi napominje kako će se kod mlijeka značajnim financijskim sredstvima Ministarstva pratiti proizvođače.
Kada je pak o cijenama kruha riječ direktorica udruženja mlinsko-pekarske industrije Žitozajednice Nada Barišić kaže kako je "poskupljenje kruha i pekarskih proizvoda neminovno zbog velikog rasta cijena osnovnih sirovina".
No o postotku rasta kao i roku kada će do njega doći odlučit će svaka članica za sebe, kazala je Barišić.
Korekcija ovisi i o isteku ugovora koji svaki pekar ima sa nekim trgovačkim lancem, pojasnila je.
Poskupljenje kruh među prvima je nedavno najavila Sekcija pekara pri Udruženju obrtnika grada Osijeka.
U Osijeku bi, prema tim najavama, od 1. ožujka cijena bijelog kruha iznosila od sedam do osam kuna, a polubijelog od 6,5 do 7,5 kuna za 700 grama. Sada su cijene vrlo raznolike, iznose od tri do sedam kuna za bijeli kruh i od tri do 6,5 kuna za polubijeli kruh.
Osječki pekari navode kako su svi troškovi proizvodnje kruha osjetno poskupili, te pekari, posebice mali privatni proizvođači, da bi uopće mogli opstati i poslovati, moraju ići s novim cijenama.