"Sloboda, dostojanstvo, pravda", skandirali su prosvjednici u Casablanci, tražeći istovremeno smanjenje ovlasti kralja Muhameda VI. Na jednom od transparenata prosvjednici poručuju da "narod želi novi ustav". Ista je slika, javljaju dopisnici svjetskih agencija, i u Rabatu.
Mladi Marokanci su potaknuti događajima u Tunisu i Egiptu na Facebooku pokrenuli pokret "20. veljače", pozivajući na izmjenu ustava i više socijalne pravde. Pozivu su se odazvale tisuće pristaša, no uoči nedjeljnih prosvjeda nekoliko udruga se odlučilo povući zbog "ideoloških" neslaganja s islamističkom formacijom i ljevičarskim skupinama.
Islamistički pokret mladih "Pravda i milosrđe", koji je stao iza miroljubivih prosvjeda, nije priznat, ali ga se tolerira. Tom pokretu potporu su dali nevladina Marokanska udruga za ljudska prava (AMDH) i nezavisni novinari.
Analitičari smatraju da Maroko, s reformističkom monarhijom koja je u zemlji poštovana i rastućom ekonomijom, od svih arapskih zemalja ima najmanje izgleda biti zahvaćena masovnim proturežimskim prosvjedima koji se šire regijom.
Maroko je ustavna monarhija s izabranim parlamentom. Ustav kralju omogućuje da raspusti parlament, nametne izvanredno stanje i ima ključnu ulogu u formiranju vlade.
Dužnosnici kažu da je kralj Muhamed VI. u usporedbi s većinom drugih arapskih vladara daleko odmakao u reformama, naročito u borbi protiv siromaštva i jačanju ljudskih prava.
Muhamed VI. član je alavitske dinastije koja Marokom vlada 350 godina i kao izravan potomak proroka Muhameda po ustavu se smatra svetim.