U tekstu koji je objavio na svojoj internetskoj stranici, islamistički pokret koji su marokanske vlasti službeno zabranile, ali ga ne progone, "pozdravlja prosvjede u Tunisu i u Egiptu" te poziva na "žurne radikalne demokratske promjene kako bi se uvela stvarna podjela vlasti u Maroku".
Kako navodi nekoliko promatrača, Pravda i dobročinstvo, koja traži i "poništenje" sadašnjeg ustava, jedan je od najvećih islamističkih pokreta u Maroku.
"Marokanske vlasti procjenjuju da Pravda i dobročinstvo ima između 30.000 i 40.000 članova. No čelnici islamističkog pokreta ocjenjuju da on ima gotovo 200.000 članova", rekao je politolog Mohamed Darif, stručnjak za marokanski islamizam.
"No najveća snaga Pravde i dobročinstva su njezin ustroj i mobilizacijska sposobnost", dodao je Darif.
"Milijuni Marokanaca trpe siromaštvo i oskudicu. Nije pravedno da manjina prigrabi bogatstva zemlje", istaknuo je taj pokret na svojoj stranici.
Pravda i dobročinstvo se "definira kao miroljubiv pokret s islamističkim predznakom". Predvodi ga šeik Abdesalamn Jasin (83), bivši inspektor u školstvu na kojega je snažan utjecaj izvršio sufizam.
"Zahtijevamo od vlasti da zaustavi 'benalizaciju' (po imenu bivšeg tuniskog predsjednika Ben Alija) Maroka i da ustavne institucije učini vjerodostojnima", dodaje pokret.
U pozivu objavljenom na internetu Marokance se 20. veljače poziva na mirne prosvjede za "sveobuhvatne političke reforme".
Internet je imao važnu ulogu u prosvjedima koji su potaknuli pobunu u Egiptu i u Tunisu.