FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vinkovci: znanstveni skup o trihinelozi

Autor: zdra
VINKOVCI, 11. veljače 2011.(Hina) - Hrvatska je prepoznata u Europi kao država koja je uspjela suzbiti trihinelozu, ali se može još mnogo toga učiniti kako bi se dodatno smanjio broj zaraženih svinja i oboljelih ljudi, istaknuto je na stručnome skupu "Trihineloza u Hrvatskoj - Kako dalje?" održanom u Velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima.

Predsjednik Hrvatskoga veterinarskog društva i potpredsjednik Svjetskog povjerenstva za trihinelozu Albert Marinculić rekao je kako je zadovoljavajuće rezultate u suzbijanju trihineloze Hrvatska ostvarila u zajedništvu veterinara i liječnika te nastojanjima Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.

Po njegovim riječima, u Hrvatskoj se u zadnjih nekoliko godina prosječno otkrije između 200 i 250 zaražnih svinja na godinu, što je znatno manje manje prije. Kad je riječ o trihinelozi, stanje se dodatno može poboljšati suzbijanjem tzv. ruralne trihineloze i dosljednom primjenom uredbe Europske unije, što Hrvatske već primjenjuje, poručio je.

Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije Kata Krešić istaknula je kako epidemiološka struka ne želi trihinelozu samo držati pod kontrolom, nego i unaprijediti mjere prevencije te je u konačnici pokušati iskorijeniti.

Godine 2010. četiri su se osobe na području Vukovarsko-srijemske županije zarazile "izvorom" koji nije bio u toj županiji, rekla je Krešić i podsjetila kako se trihineloza u Hrvatskoj prati od 1968. godine.

"Broj oboljelih osoba u našoj županiji u posljednjih nekoliko godina nije veći od 20 na godinu, što smatramo velikih uspjehom. U zadnjih deset godina čak tri godine nismo imali nijedne oboljele osobe", rekla je Krešić.

O šteti koju trihineloza uzrokuje društvu govorio je predsjednik Hrvatske veterinarske komore Saša Legen, koji je rekao da je od 1998. do 2006. godine trihineloza u Hrvatskoj uzrokovala izravnu štetu od 350 milijuna kuna. "Troškove koje smo promatrali odnosili su se na troškove koje su imale tvrtke zbog odsutnosti radnika s radnog mjesta, gubitke koje su imali sami radnici, gubitak za državni proračun te za HZZO, Hrvatski zavod za zapošljavanje i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, a obuhvatili smo i troškove neškodljivog uklanjanja strvina zaraženih svinja i deratizacije", rekao je Legen.

Znanstveni skup organizirali su Hrvatsko veterinarsko društvo, Hrvatska veterinarska komora, Hrvatski veterinarski institut - Veterinarski zavod iz Vinkovaca i radna skupina za trihinelozu Vukovarsko-srijemske županije.

(Hina) xzdra yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙